2017 Konut Kredisi Faizleri Düşer mi?

10

2017 Konut Kredisi Faizleri Düşer mi -2017 yılının ocak ayı ve sonrasında konut kredileri faizlerinin geldiği son aşamayı detaylıca araştırdık. Ekonomistlerin ve kredi uzmanlarının görüşlerine göre Konut kredileri faiz oranları daha düşüşe geçecek mi, seviyesini korur mu,  yatırım yapmak isteyen yatırımcılar, ev almayı düşünen isteyen vatandaşlar için genel bir araştırma yaptık. Sonuçlar şöyle:

Geçen senede Recep Tayyip Erdoğan’ ın özel talimatı ile faizlerin düşürülmesi ön plana çıktı. Böylece ilk olarak devlet bankaları harekete geçti ve %1,15 ila %1,25 seviyesinden %0,99 ile %0,80’kere kadar faizler indi. Tabii ki devlet bankalarının bu hamlesinin sonucu olarak İşbank, Finansbank, TEB, Garanti, ve Denizbank gibi birçok banka da derhal harekete geçerek ve faizleri düşürdüler. Bu bağlamda şu an itibariyle Türkiye’de %0,80 ve daha da aşağı oranlarda bankalardan konut kredisi alabilmek mümkün. İlerleyen zamanlar için de yapılan faiz yorumları şu şekilde;

OHAL biterse faizlerin düşüşü sürer mi?

2017 Konut Kredisi Faizleri Düşer mi? 2017 yılının en çok sorulan sorularından olacak gibi görünüyor. Ülkemiz halen OHAL kapsamında bulunmakta. Bu nedenle kredi uzmanlarının bir kısmı, OHAL’ in bitmesinin ardından ev kredisi faizleri ile ilgili olarak yaklaşık %0,60 dolaylarına düşeceğini savunmaktalar. Türkiye’deki istikrarın sürmesi, Suriye’ye olan müdahalemiz sona bittiğinde ve doğu Anadolu bölgesinde yaşanmakta olan terör olayları bir nebze daha azaldığında, konut kredileri düşer mi sorusunun cevabı da daha netleşecek. Bu olayların sona ermesinin tahmin edilen etkisi ise konut kredisi faizlerinin bir miktar daha düşeceği yönünde. Bu görüşe göre ev sahibi almak isteyen müşterilerin aceleci davranmaması, 2017 senesinin bahar aylarını beklemeleri gerekiyor

Yapılandırmaya Güvenmek Doğru Değil

Müşterilerden bir kısmı, krediler yüksek konumdayken konut kredisi alıp, faizler indiğinde yapılandırma ve refinansman olanağından faydalanırız diye düşünerek, %1,25 seviyelerinden kredi aldılar. Bugün faizler düşmüş durumda olsa dahi, bankalar konut kredilerinde yapılandırma talebini kabul etmemekteler. Bu durumun hukuksallığı, mevzuatlara uygun olup olmadığı elbette tartışmalara açık. Kredi çeken müşteriler,  devletin bu duruma dahil olup müdahale etmesi gerektiğini belirtseler de, çektikleri ilk konut kredisinin sözleşme maddelerinde, faizlerin düşmesi halinde yapılandırma garantisi gibi bir taahhüt olmadığından, herhangi bir yasal başvuru yapmaktansa, konut kredileri düşer mi beklentisinde olanlara şu aşamada yalnızca beklemeleri öneriliyor.

Temelden Girme Dönemi Sona Erdi

Mortgage kredisi çekerek, bina yapmak yerine temelden girmek olarak tabir edilen yatırım, eskiden kar sağlayan bir yöntemdi. Daireler, temel halineyken 70-85 bin TL civarında alıcı bulurken, inşaat bittiğinde 130 bin TL’ye kadar değerlenebiliyordu. Bugünlerde bilinen müteahhitlerin nakit  ihtiyaçları bulunmadığından, inşaat halinde olan konutlara temelden girmek isteseniz bile aynı miktarı talep etmekteler. Fakat sektörde yeni olan, deneyimi ya da nakit parası olmayan müteahhitlerse temelden girmeniz halinde size tatmin edici indirimler sunabilirler.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.