4 Soruda Esnek Hesap Nedir?

9

Esnek Hesap Nedir bankaların müşterilerine sunduğu önemli hizmetlerin başında gelen Esnek hesap hakkında sizlerin merak ettiği soruların cevaplarını sizlere açıklamak istiyorum. Esnek hesap deyim yerindeyse paranız olmadığı zamanlarda bankanın sizlere sunduğu nakit para avantajı olarak tanımlanabilir.

Kredili vadesiz hesaplarınızda paranız kalmadığı zaman bankanın sizlere tanımladığı bir sistem olan Esnek hesap sayesinde sizlerde kısa süre içerisinde hesabınızdan para varmış gibi para çekebilir ve ödeme konusunda sıkıntı çektiğiniz işlemleri bu hesap üzerinden yapabilirsiniz.

Bu hesabı kullanmak için yapmanız gereken bankanıza esnek hesap açılması konusunda talimat vermek ve bu konuda ortaya çıkan eksikliklerin giderilmesini sağlamak olacaktır. Esnek Hesap ile ilgili en çok merak edilen 4 soruda cevap verdik

Esnek Hesaba kimler başvuru yapabilir?

Bankadan bu konuda herkes esnek hesap talebinde bulanabilir. Bunun için yapmanız gereken bankanın müşteri hizmetleri, bankanın şubeleri veya bankanın internet bankacılığı sistemi üzerinden bu sisteme başvuru yapmak olacaktır.

Mevduat hesabınızda para kalmadığı zamanlarda bankanın sizlere açtığı belirli limitler sayesinde nakit para çekimi, fatura ödemleri ve kredi ödemelerinizi bu esnek hesap üzerinden yapma fırsatınız bulunmaktadır.

Esnek hesap başvurusu yapacak olan müşterilerden bazı istenen belgelerin bulunduğunu açıklamak istiyoruz. İşte Esnek hesap başvurusunda sizden istenecek olan belgeler;

  • Türkiye Cumhuriyeti Kimlik Belgeniz
  • Gelirinizi gösteren ve GİB üzerinden alınacak olan gelir belgeniz
  • Çalıştığınız iş yerinin sizlere sunduğu maaş bordrosu
  • Maaş bordrosu konusunda iş yerinden alamayanlar için belge
  • Serbest meslek yapanlar içinde dükkanlarına ait olan vergi levhalarının fotokopisi bu iş için yeterli olacaktır.

Esnek Hesap faiz oranları

Güncel faiz oranları ile benzer faiz oranları müşterilerine sunan Esnek Hesap faiz oranlarınının değişkenlik göstermesinden dolayı sizlere burada faiz oranı belirtmek yanlış olacaktır. Bu yüzden yapmanız gereken Esnek Hesap açtırmak istediğiniz bankanın güncel olan faiz oranlarını yakından takip ederek sizlerde bu konuda bilgi sahibi olabilirsiniz.

Özellikle bu konuda bankaların son zamanlarda gelişme gösteren mobil bankacılık sistemlerine bakarak daha detaylı bilgi sahibi olabilir ve Esnek Hesap kredilerinin faiz oranlarını anlık olarak bu sistem üzerinden takip etme şansını yakalamış olursunuz.

Esnek Hesap ne işe yarar?

Bankacılık sistemi içerisinde yeni bir deyim olan Esnek Hesap tarifelerinde sizlere sunulan birçok avantaj bulunmaktadır. Özellikle nakit konusunda sıkıntıya düştüğünüz andan itibaren sizlere esnek hesap limitinizden nakit avantajı sunacak olan banka bu konuda oldukça önemli bir avantaj sağlamaktadır.

Bankanın sizlere belirlediği esnek tarifeler kapsamında bellirli oranlarda sunduğu bu nakit limiti ile istediğiniz zaman kredi çekebilir ve istediğiniz zaman nakit avans kullanabilirsiniz.

Aynı zamanda bu hesap içerisinde ödeme işlemlerini de kolay bir şekilde yaparak ödenmemiş faturalarınızı Esnek hesap tarifenizden yatırabilirsiniz. Hesabınızdan çektiğiniz nakit avanslarda kullandığınız gün kadar faiz oranı bir sonraki dönem içerisinde hesabınızdan düşülür. Yatırdığınız paralar da eksi hesabınızın kapatılmasında kullanılır ve size tanınan bu limit tekrar hesabınıza tanımlanır.

Esnek Hesabınızın bakiyesi ne kadar

Bu konuda isterseniz bankanın şubelerinden, ATM’lerden veya internet bankacılığı sistemi üzerinden sizlere tanınan Esnek hesabınızın tarifelerini öğrenme şansını bulmuş olursunuz. Özellikle son zamanlarda ciddi bir müşteri potansiyeli bulunan bu Esnek hesap içerisinde bulunan bakiyeleri öğrenmenin en kolay yolu internet bankacılığı veya mobil bankacılık sistemi üzerinden kısa sürede bu işi öğrenmek olacaktır.

Esnek Hesabınızın faiz ödemelerini de aylık veya 3 aylık periyotlar şeklinde bankaya vermiş olduğunu talimat ile yapabilir ve hesabınızdan ne kadar faiz alındığı konusunda detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz.

Dipnot: Bir çok kişi esnek hesabı kullanırken ay sonunda faizi ödemiyor zaten esnek hesapta bakiye var. Yine esnek hesaptan faiz kesilir düşüncesi hasıl ancak bu yanlış bir uygulama olmakla beraber 1 lira bile borcunuz olup ay başında borcunuzu ödemezseniz tıpkı krediler deki gibi sicilinizi yansır ve hemen kredi notunuza yansıyarak kredi notunuz düşürülür.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.