9 Başlıkta Akbank Hesap Açma İşlemi

8

9 Başlıkta Akbank Hesap Açma İşlemi – Bankalardan hesap açma işlemi oldukça kolay bir işlem olmak beraber neredeyse her bankada farklı türleri olan bir işlemdir. Birçok seçenek olduğu gibi kendi içerisinde de farklı özelliklere sahiptirler. Akbank da bu seçeneklere sahip olan bankalardan biridir.

Bünyesinde Akbank vadesiz hesap açma gibi işlemlerin yanı sıra nar hesabı, altın hesabı gibi spesifik mevduatlarda bulunmaktadır. Akbank hesap açma işlemlerini mevduat hesapları ve yatırım hesapları olmak üzere iki şekilde müşterilerine sunmaktadır. Tabi bu iki ana dalın içerisinde birçok seçenek mevcuttur.

Sizler de kendinize en uygun yatırım seçeneğini tercih ederek bahsedeceğimiz yollarla başvurunuzu yapabilirsiniz.


Akbank Mevduat ve Birikim Hesapları Nelerdir?


Akbank hesaplarını mevduat ve birikim hesapları olmak üzere iki çeşit de müşterilerine sunmaktadır.  Mevduat hesapları dahilinde, Akbank Direkt serbest hesap, vadeli ve vadesiz mevduat hesabı, altın mevduat hesabı gibi seçenekleri barındırmaktadır.

Yanı sıra, Akbank nar hesabı, çatı hesabı gibi özel hesaplar da bulunmaktadır. Birikim hesapları kapsamında ise,  mevduat birikim hesabı, Akbank çeyiz hesabı ve esnek birikim hesabı bulunmaktadır. Her hesabın kendine özel şartları ve yatırmış olmanız gereken alt limit tutarları bulunmaktadır. Bunlara da Akbank üzerinden erişebilirsiniz.

Akbank hesap açma işlemi için size en uygun olan hesabı seçmenizde fayda olacaktır. Aynı şekilde elinizde bulunan paranın cinsine göre de yatırım yapmanız oldukça önemlidir.


Akbank Hesap Açma İşlemleri Nereden Yapılır?


Akbank hesap açma işlemleriniz için size sunulan 4 adet yöntem söz konusudur. Bunlar, Akbank şubeleri, mobil bankacılık, müşteri hizmetleri ve internet bankacılığı. Başvuru için gereken belgeleri biraz aktaracağız.

Öncelikle belirteceğimiz belgelerle beraber şubelere gitmeniz sonucunda anında dilediğiniz mevduat hesabına kavuşabilirsiniz.  Yanı sıra, internet bankacılığı üzerinden de başvurunuzu yapabilirsiniz. Bunun için Akbank sitesi üzerinden üyelik girişi yaptıktan sonra “Paramı değerlendirmek istiyorum” seçeneğini tıklamanız gerekmektedir.

Burada karşınıza yatırım fonu, mevduat hesabı, birikim hesabı gibi seçenekler çıkmaktadır. Bu sayede Akbank nar hesabı gibi istediğiniz hesabı seçip işleminizi tamamlayabilirsiniz. Akbank Direkt mobil uygulaması da internet sitesiyle paralel olarak işlemektedir. Son olarak müşteri hizmetleri üzerinden de bilgilerinizi aktararak adınıza hesap açılmasını sağlayabilirsiniz.


Akbank Hesap Açma İşlemleri için Gerekenler


Bankalarda hesap açma işlemleri için genel itibariyle istenen belgeler aynıdır. Akbank üzerinden de hesap sahibi olmak istiyorsanız, kimlik belgenizi ibraz etmeniz gerekmektedir. Telefon ya da internet aracılığıyla başvursanız dahi gerekli durumlarda şubeden de direkt olarak belge teslimi yapmanız istenebilir.

Yanı sıra, kimlik haricinde bir belge istenmemekle beraber, kimi durumlarda adres bilgisi ve iletişim bilgileri ek olarak istenmektedir. Akbank hesap açma işlemi sırasında vereceğiniz bilgiler de mutlaka doğru olmalıdır. Aksi takdirde hesabınızın sağlığı açısından olumsuz etki yaratacaktır.


Akbank Hesap İşletim Ücreti Nasıldır?

Akbank yatırım hesabı açma işlemini gerçekleştirdikten sonra size en uygun hesabı seçmeniz gerekmektedir. Bazı mevduat hesaplarında bankalar, yıllık olarak ya da belirli dönemlerde müşterilerinden hesap işletim ücreti almaktadır. Akbank’ta ise hesap kesim ücreti yıllık değildir, yılda iki kere alınmaktadır.

Aralık ve haziran aylarında hesabınız üzerinden tahsil edilmektedir. Akbank mevduat hesabı üzerinden kesilen asgari tutar ise 66.3 TL olarak belirlenmiştir. Yılın ikinci yarısında ise 60 TL çekilmektedir. Yapacağınız işlemler için Akbank’ın sizden alacağı tutarlar ayrıca belirtilmiştir. Buradan da tüm işlem ücretlerini görebilirsiniz.


Akbank Mevduat Hesabımı Nasıl Kapatabilirim?


Birden fazla mevduat hesabınız varsa ve birini devre dışı bırakmak istiyorsanız, hesabınızı kullanmıyorsanız ya da kullanmanıza rağmen hesabınızı iptal etmek istiyorsanız mutlaka kapatmanız gerekmektedir. Aksi takdirde hesap işletim ücreti düzenli olarak kartınızdan alınmaya devam eder ya da bakiyeniz yoksa size borç olarak geri döner.

Bunun için tıpkı Akbank hesap açma işlemi gibi aynı şekilde hesabınızı kapatabilirsiniz. İnternet ya da mobil üzerinden hesap bilgilerinizde iptal etme seçeneğini seçebileceğiniz gibi şubeye giderek de anında iptal ettirebilirsiniz.


Akbank Nar Hesabı Nedir?


Bankaların kendilerine özel kimi yatırım fonları ya da birikim/ mevduat hesapları bulunmaktadır. Özel hesaplar olmakla beraber oldukça da tercih edilmektedir. Akbank nar hesabı da bunlardan biridir. Nar hesabında yatırdığınız tutar, günlük olarak ufak değerler kazanarak büyür.

Hem yatırım yapıp hem de nakit yönetiminizi bu hesap aracılığıyla sağlayabilirsiniz. İhtiyaç duyduğunuz zaman nakit çekebilir ya da transfer edebilirsiniz. Geri kalan bakiyeniz ise, nar vadeli bakiye olarak işlemeye devam eder. Akbank nar hesabı üzerinden ödemelerinizi ve faturalarınızı da ödeyebilirsiniz.


Akbank Direkt Serbest Hesap


Akbank hesap açma işlemi yapmak istiyorsanız ve kararsızsanız şu sıralar Akbank’ın bir yatırım kampanyası bulunmakta. Direkt hesap, müşterilerine tanışmaya özel %11,50 faizi ile sunulmakta. Bu hesap da Akbank’ın en çok tercih edilen birikim fırsatlarından biridir. İyi faiz oranları vaat ederek yıllık olarak iyi bir kazanç elde etmeniz planlanır.

Vade bekleme şartı söz konusu değildir bu hesapta. Belirttiğimiz tanışma faizi ilk 30 gün içerisinde geçerlidir ve bu dönemde kullanmanız gerekmektedir. Akbank direkt serbest hesabı belirttiğimiz müracaat yollarıyla elde edebilirsiniz. Hesabı açtığınız andan itibaren faiz kazanmaya başlarsınız. Para çekimi yaptığınızda ise değer ya da faiz kaybı yaşamazsınız.


Akbank Çatı Hesabı Nedir?


Akbank çatı hesabı sayesinde de  tıpkı Akbank nar hesabı gibi hem yatırım yapıp hem de nakit yönetiminizi sağlayabilirsiniz. Bu hesap şirketler için de uygun bir hesaptır. Banka hesabınızın yanı sıra Akbank Neo kartına sahip olmanız durumunda ise alışveriş imkanı bulabilirsiniz.

TL bazında çalıştığını da belirtmek gerek. Eskiden Akbank çatı hesabı kapsamında otomatik fon alımı söz konusuydu fakat 2014 yılından bu yana bu özellik devre dışı durumdadır. Çatı hesabınız ile otomatik ödeme talimatlarını da etkinleştirebilir, fatura, kira gibi düzenli ödemelerinizi gerçekleştirebilirsiniz.


Akbank Diğer Mevduat Hesapları Nelerdir?


Öncelikle ilk akla gelen hesap türlerinden biri, mevduat birikim hesabıdır. Akbank birikim hesabı ile TL, USD ya da Euro gibi döviz cinsleriyle hesabınızı açabilirsiniz. Aynı zamanda, birikiminiz için kendinize bir hedef belirleyebilirsiniz. Bunun için bankaya bildirmeniz yeterli. Hesabınız sonrasında size açık hale gelecektir.

Diğer bir hesap ise Akbank çeyiz hesabı. Bu yatırım hesabı da birçok bankada yer almaktadır. %20 devlet katkısını da barındırmaktadır. Düzenli ödeme yapmanız gerekmekle beraber bu aralığı 1 ile 3 ay arasında siz seçip buna göre yatırım yapabiliyorsunuz. En az yatırım tutarı ise 109 TL olarak belirlenmiştir. Aynı zamanda bu hesabın bir TL hesabı olduğunu da yeri gelmişken belirtelim.

Faiz oranı ise 12 ayda bir banka tarafından belirlenmektedir. Hesabınızın düzensiz ödemeleri olmaya başladığında ise bir süre sonra Akbank tarafından çeyiz hesabı statüsünden alınır ve vadesiz bakiye hesaba aktarılır. Akbank hesap açma işlemleri kolay bir şekilde yapılmakla beraber takibini ise kendiniz mutlaka yapmalısınız. Aksi takdirde hatalarınız, size para kaybettirebilir ya da yanlış yatırımlar yaparak olumsuz sonuçlar almanıza neden olabilir. Bunun için Akbank yetkili ve uzmanlarından da destek talep edebilme imkanınız var.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.