Banka hesap Blokesi Nasıl Kaldırılır?

95 6.976

Banka hesap Blokesi Nasıl Kaldırılır – Banka hesabımıza çeşitli nedenlerle bloke konulmaktadır. Banka hesap blokesi nasıl kaldırılır? Uzmanların görüşlerine alınarak hazırlanan bu yazımızda, yazımızı okuduktan sonra bloke ile ilgili detaylı bilgi edinmiş olup bloke kaldırma işlemlerini öğrenmiş olursunuz. Ayrıca alt tarafta ki yorumlarda sorunuzu ve cevabını bulabilirsiniz.

Öncelikle bloke neden olur detaylıca anlatalım, Bankalarda ki hesap blokeleri banka tarafından veya devlet kurumları tarafından konulur, Eğer banka sizin hesabınıza bloke konursa yanlış yapılan bir işlem nedeniyledir. Örneğin bir kişi sizin hesabınıza yanlışlıkla para atarsa bankaya bunu bildirir, banka da sizin parayı alıp harcamamanız için hesabınıza bloke koyar. Siz gidip bankadan parayı çekip ilgili hesaba aktarmanız durumunda blokeniz kaldırılır. Bu çok kolay bir işlemdir.

Banka hesap blokeleri arasında da Vergi borcu nedeniyle veya devlet kurumuna ait borcunuzdan dolayı hesabınıza bloke konulmasıdır. Vergi borcu nedeniyle hesabınıza bloke konulmuşsa Vergi dairesine giderek borcunuz olan parayı yatırmanız gerekmektedir. Borcunuzu ödedikten sonra borcunuzun olmadığına dair veya bankaya hitaben blokenin kaldırılma yazısını bankaya göndererek hesabınızda bulunan blokeyi kaldırabilirsiniz.

Banka hesap Blokesi Nasıl Kaldırılır

Kamu kurumları tarafından hesabınıza konulan blokenin kaldırıma işlemi ancak ilgili kuruma giderek borcunuzu ödemeniz ve ödediğinize dair dekontlarla birlikte ilgili kurumdan bankaya yazı yazmasını veya kamu kurumuna ait borcu yoktur yazısı almanız ve bankanıza bildirmeniz halinde hesap blokesi hemen kaldırılacaktır.

Başka bloke durumları ise hesabınızda yolunda olmayan harcamalar nedeniyle mali şube tarafından bloke konulmasıdır. Mali şube tarafından hesabınıza bloke konulmasıdır. Blokenin nedeni ise vergi kaçakçılığı, kara para aklama şüphesiyle hesabınıza bloke konulmasıdır. Bunun nedeni hesabınıza aylık olarak belli bir düzeyde para aktarılmasıdır.

Maliye hesabınıza gelen paranın kaynağını ve neden vergisini vermediğiniz için hesabınızı takibe başlayabilir, Özellikle internet üzerinden adsense üzerinden para kazananlar vergi vermemelerini nedeniyle maliye tarafından hesaplarına bloke konularak çıkarılan ceza ve vergilerin ödenmesi istenir. borcunuzun yapılandırılıp veya ödenmesi ile banka hesabınızda ki blokeniz kaldırılır.

İlginizi Çekebileceğini Düşündük

Banka Hesap Blokesi Nasıl Konulur?

Banka hesap blokesi, Eğer alacaklı kişi ve kuruluş kamu kurumu ise Kurum alacaklı kişinin bilgilerini ve borç miktarını bütün bankalara gönderir, Hangi bankada hesabınız bulunuyorsa hesabınıza bloke konulur. Eğer alacaklı kişi ve kuruluş kamu kurumu değilse hesap blokesi ancak icra yoluyla koyabilir.

Başka Bankada Hesap Açarsam Bloke Konulur Mu?

Hesabında bloke bulunan kişilerin aklına gelen ilk soru başka bankada hesap açarsam bloke devam eder mi? Yukarıda da bahsettiğimiz gibi bloke işlemi esnasında bütün bankalara bloke yazısı gönderir, eğer o esnada bankada hesabınız varsa bloke işlemi yapılır, hesabınız yoksa banka tarafından hesabınız olmadığı alacaklı kişiye bildirilir.

Bu yüzden bloke esnasında hesabınız yoksa daha sonrasında ise başka bir bankada hesap açarsanız blokeden kurtulabilirsiniz. Ancak bu durum geçici bir çözüm olmakta alacaklı kişi tekrardan bloke yazısı göndermesi halinde bloke tekrardan konulur.

Bu yazımızda detaylı olarak hesap blokesi nasıl kaldırılır ? sorusuna cevap verdik. Aklınıza takılan sorular varsa bize yorum alanından bildirebilirsiniz.

97%
İnceleme
  • Kullanıcı Memnuniyet

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.