Borsa da Nasıl Kazanılır? Borsa’da Kazanmanın altın kuralları

3

Borsa nasıl oynanır? borsa bir oyun yeri mi? İşlem yaparken borsada oyun mu oynuyoruz. Borsada yatırım yaparken nelere dikkat etmeli, yatırımlarımızı nasıl yapmalıyız? Borsa da kazanmanın altın kurallarını bu yazıda işliyoruz.

Borda da Nasıl Kazanırım 

Teknik analizi yutun ardından temel analiz ile ilgili kitaplar okuyun.Ücretli bir teknik analiz programı alın.9 günlük hareketli ortalama 21 günlük hareketli ortalamayı yukarı kestiğinde,MACD al verdiğinde,Parabolic Sar alta noktayı koyduğunda al konumundasınız.Rsi,Cci ve Stokastik de unutulmamalı.İşlem hacmini takip etmeyi de unutmayalım.Bir taraftan da gözümüz ekonomi programlarında Dolar/TL kuru,Petrol varil fiyatı ile altında ve faiz oranlarında olsun.Bu arada FED ne diyor sıkı takipçisi olalım Dellen ne diyor aksatmayalım. Yunanistan’ın ekonomisi ne oldu ,Brezilya borsası Bovespa kaç kapattı,Dow Jones (Amerikan Borsası)ve Dax (Alman Borsası) ne durumda bilirsek iyi olur.Ha bu arada Bist’teki yabancı payını da unutmayın.

İşte Borsada para kazanmak bu kadar kolay .Yukarıdaki yazdıklarımı uygulayın ve takip edin kazanın paraları…

YA DA ŞU ANDAN İTİBAREN YAZACAKLARIMI OKUYUN …

  1. YOL:

BORSA DA HAFTALIK KAZANÇ OLARAK %2 Mİ İSTERSİNİZ YOKSA %15 Mİ?

Büyük bir oranla %15 sesini duyar gibiyim.Ama basit bir matematik hesabı yapalım.Çok fazla riske girmeden haftada %2 kazansak 1 yılda 30.000 TL’lik sermayemiz ne olur?

Çok kişi tarafından bilinmese de bir yılda 52 hafta vardır. %2 X 52=% 104

Sermayemiz carpi kazanç oranı 30.000 X % 104 =61.200 TL

Şimdi bazı okurları duyar gibiyim.Haftalık %2 x 52 basit faiz hesaplaması olur.Aslında bileşik faiz uygulamasıyla hesaplanmalıdır diyorlar.Doğrudur.

Yani ilk hafta 30.000 x %2 =30.600

İkinci hafta paramız 30.600 x %2 =31.212

Üçüncü hafta 31.212 x %2 = 31.836

  1. 6. 7. 8 52.hafta sonunda oluşan para = 84.000 TL

30.000 Liralık sermayemiz 1 yılın sonunda 84.000 Liraya ulaştı.Bankada

 

faize koysaydık yaklaşık olarak 33.000 Liramız olacaktı.Şimdi bazı okurlara bu kazanç yeterli gelmeyecektir.Onlar bu kazancı 1 haftada hadi bilemediniz 1 ayda elde etme rüyasıyla borsaya girmişlerdi.Yok böyle bir dünya…

Evet borsada kazanma matematiğinin birincisi budur.

“Zengin olmamın nedeni, yanlış vermiş olduğum kararların erken farkına varmış olmam.”

  1. YOL:

***********Çok Uğraşmadan Ve Takip Etmeden Borsa

atı rı |**************

HİSSENİZ DÜŞTÜĞÜNDE SEVİNECEKSİNİZ ! EVET SE-Vİ-NE-CEK-Sİ-NİZ

Aşağıdaki yöntemi bir kural haline getirerek sistemli bir şekilde uygulayarak, kendinize bir emeklilik geliri oluşturabilir, borsadaki düşüş ve çıkışlardan yarar sağlayabilir, bunu yaparken de riskinizi azaltabilirsiniz.

Yapmanız gereken şu, (özellikle Bıst 30 içinden olursa daha iyi olur ) 3-4 hisse senedinde her ay sabit bir parayla en az 5 yıl süreyle alış yaparak tasarruflarınızı değerlendirin. (Mesela, her ay maaşınızı aldığınızda ayırabildiğiniz parayla hisse senedi alın, ve bu parayı eşit olarak 3-4 hisse senedine bölüştürün.)

Bunun sonucunda elde edeceğiniz artılar:

  1. Hisse fiyatlarında aşağı yukarı oynamalar olsa bile size yansımayacak hatta hisse fiyatı düştüğünde düşük fiyattan daha çok,yüksek fiyattan ise daha az hisse alacaksınız.Böylece maliyetiniz düşük olacak.Yani yukarıda da yazdığım gibi hisse fiyatı düştüğünde üzülmeyecek sevineceksiniz daha çok lot alacağım diye.
  2. Borsayı ve hisse fiyatlarını takip ederek strese girmeyeceksiniz.Fiyat size ilgilendirmeyecek.
  3. Borsayı takip ettiğiniz günlük zaman size kalacak

Şimdi bu yazdıklarımızı sayısal örneklerle açıklayalım:

A,B,C VE D hisselerinden 100 er liralık hisse alalım.Miktar sadece örnektir.25 er liralık da olabilir 50 şer liralık da ama her ay sabit aynı parayla almaya çalışalım.

 

Diyelim ki A hisse senedinin fiyatı 100 liraydı ve 1 adet aldık.Bir dahaki ay fiyat düştü ve 50 liraya indi.Yine 100 liralık A senedi aldık ama fiyat 50 lira olunca 2 adet aldık.Şimdi A hissesinden 3 adet senedimiz oldu.İki ayda verdiğimiz para 200 lira 1 hisse maliyeti 200/3=66 lira Fiyat 67 liradan itibaren kara geçmeye başlıyorsunuz.Bir de eski fiyatına 100 liraya geldiğinde ortalama % 50 kardasınız!

İlk ay B senedinden de 100 liralık adeti 100 lira olduğundan 1 adet almıstık .2.ay hissede büyük bir düşüş oldu ve hisse fiyatı 10 lira oldu.2.ayda 100 liranızla 10 adet hisse alırsınız ve toplam hisse sayınız 11 ortalamanız ise 200/11=18.18 liradır.SEVİNİN !hisse düştü.Çünkü B hisseniz 18 lirayı geçtiği andan itibaren kardasınız.Düşünün ki B hissesi yükselerek tekrar 100 lira olsa karınız ortalama % 500!

Burada kural şu.Her ay düzenli alım yapıyoruz.Fiyat önemli değil.3-4 hisseye her ay belli parayı bölüştürerek alıyoruz .Anlık takip yok.Stres yok.Hisseleri bist 30 da düzenli temettü veren temel analizi sağlam şirketlerden seçiyoruz.En az 5 yıl devam ediyoruz.10 ve üzeri yılda getiri çok daha iyi olacaktır.İşte size birikim…

“Piyasada durum ne kadar kötü olursa, yatırım yapmanız o kadar iyi olur.”George SOROS

BORSADA BUNLARI YAPMAYIN !

*Söylentilerle hareket etmeyin.

*Tüyo diye birşey yoktur.

*Ani düşüşlerde panik yapmayın.

*Halka açıklık oranı düşük spekulatif hisselerden uzak durun.

*Günlük al-sat yapmayın.1-2 kez kazansanız bile sonuç çoğunlukla hüsran olacaktır.

*Acil ihtiyacınız olan parayla borsaya girmeyin.

*Ev ,araba satarak borsaya girilmez.

*Bir araba satın alırken sadece rengine bakmayız.Motor hacmi,benzin mi dizel mi,fren sistemi,savrulmayı önleyici sitemi var mı,km de harcadığı benzin miktarı,ön panel düzeni ,piyasası v.b. birçok özelliğe bakar günlerce araştırırız.Hisse seçerken de aynı özeni göstermeliyiz.

 

*Uçan hisse fiyatlarının peşine takılmaym.Uçarsmız!

Borsada Güzel Sözler

At yarışı gibi tüyo bekleyen adamdan borsacı olmaz.

-Dünyanın en zor, en çok bilgi gerektiren yeri borsadır.

-Tepe ve dibi arayanlar sadece ahmaklar ya da çılgınlardır.

-Borsada başınıza gelebilecek en büyük felaket, ilk defa borsaya girdiğinizde para kazanmaktır. Daha büyük felaket ise ikinci hareketinizde de para kazanmaktır. Sizi ölüme bile götürebilecek felaket ise üçüncü hareketinizde de para kazanmaktır. Eğer Allah’ın sevgili kuluysanız, borsaya ilk defa girdiğinizde kaybedersiniz dostlar

-Borsa, yüksek marjlarda kar etmenin en kestirme yoludur

-Borsa ; faiz ve döviz le ters orantılı, gayrimenkul piyasası ile doğru orantılıdır.

-Borsa, Las Vegas’tan sonra, dünyanın en büyük kumarhanesi.

-George SOROS Alıntı: YATIRIM, sonu yanlış giden SPEKÜLASYONDUR. EĞER, zamanında spekülasyondan çıkmazsanız MECBUREN yatırımcı olursunuz.

-Borsada hayaller alınır, gerçekler satılır.

Borsanın İşleyişi İle İlgili Bir Hikaye

Bir zamanlar köyün birine bir adam gelmiş ve tanesi 10$ dan maymun alacağını söylemiş.

Köyde çok maymun olduğu için köylüler sevinçle ormana koşup maymunları yakalamaya

başlamışlar. Adam,binlerce maymunu 10$ dan satın alınca ortalıkta maymunlar

 

azalmış,yakalaması zorlaşmış. Köylüler tam maymun yakalamaktan vazgeçecekken adam

tanesine 20$ vereceğini söylemiş. Tekrar heveslenen köylüler tekrar maymunları

yakalamaya başlamışlar. Bir süre sonra da fiyatı 25$ a çıkarmış.Ancak bırak yakalamayı,

maymuna rastlamak bile çok zorlaşmış. Bunun üzerine adam fiyatı 50$ a çıkardığını,ancak

kendisinin işi olduğu için şehre gitmesi gerektiğini,yardımcısınm onun yerine alım yapacağını

söylemiş.O yokken yardımcısı köylülere demiş ki; Şu büyük kafesteki maymunlar var ya ben

onların tamamını size tanesi 35$ dan satayım, siz de adam gelince ona 50$ dan satarsınız.

Köylüler bütün birikimlerini bir araya toplayarak bütün maymunları satın almışlar. Sonra ne

adamı ne de yardımcısını bir daha gören olmamış. Şimdi borsanın nasıl çalıştığı hakkında

biraz bilgi sahibi olmuşsunuzdur..

 

ÜNLÜ BORSACILAR VE DÜŞÜNCELERİ

Dünyanın en büyük yatırımcılarından birisi olan George Soros’un kitaplarını okuduğunuzda hayal kırıklığına uğramanız muhtemeldir.Çünkü, Soros’un kitaplarını okuyanlar doğallıkla ona büyük paralar kazandıran şeytani borsa oyunları ve normal insanın hiç aklına gelmeyecek alım ve satım taktikleri görmeyi hayal eder. Halbuki Soros, bize sadece akla, mantığa uygun, makul bir insanın kolayca kabul edeceği, hatta bizzat düşünebileceği bazı ilkelerden bahseder. Soros, mevcut ve potansiyel yatırımcılara ekonomi ve borsanın her zaman belli bir trend izlediğini ama hiçbir trendin sonsuza kadar devam edemeyeceğini anlatır; borsacının marifeti trendin kırılma zamanını doğru tahmin etmekten ibarettir. Öte yandan, borsada kazanmak için, Soros’a göre çoğunluğun yaptığının aksini yapmak gerekir. Herkes alırken, satmalı herkes satarken alım yapılmalıdır. Yani, borsacı sürüden uzak durmalı, hatta sürünün gittiği yönün tersine gitmelidir. Borsa literatüründe bu prensibi benimseyip uygulayanlara aykırıcılar (contrarians) denir. Soros, dediklerini uygulayarak sahip olduğu Hedge Fonu’nu dünyanın bir numarası yapmıştır.

Hayata gazoz satarak başlayan ve halen dünyanın ikinci büyük dolar milyarderi olan Warren Buffett’tan da borsayla ilgili çarpıcı sözler duyamazsınız. Ona göre, borsa yatırımcılığı bir sanat veya bilim gibi süslü sözlerle tanımlanamaz. Gerçek borsacılık, insanın nefsine hakim olması

 

ve kazanmak için alelade, normal, heyecansız bir yol izlemeye razı olmasıdır. Heyecan verici yol izleyip zarar etmek yerine, sıkıcı bir yol izleyip kâr etmek herhalde tercihe şayandır. Nitekim, Buffett, kurduğu yatırım fonundaki alımlarında ilginç tercihlere yer vermeyerek hep temel ürün ve hizmetler sunan şirketleri seçer. Mesela, tıraş bıçağı, deterjan, alkolsüz içkiler ve otomobil sigortası gibi.

Buffett’ın en temel stratejisi, uzun vadede değer kazanacak firmalara yatırım yapmaktır. Kısa vadede kârlı olan fakat çabucak battal hale gelebilen moda sektörlere ve teknoloji şirketlerine yatırım yapmaz. Yatırımlarına rehberlik eden temel düsturunu şu sözlerle açıklar: “İyi şirketi şahane bir fiyata almaktansa, şahane bir şirketi iyi fiyata almak çok daha evladır.”

İki dahi yatırımcıdan Soros, borsa yatırımında trend başlangıç ve bitişlerini saptamanın önemine dikkat çekerken, Buffett, ucuz ve istikbali olan kâğıtlara ağırlık verir. Ancak, her ikisinin de ortak görüşü bellidir: “Borsada kesinlikle uzun vadeli yatırım yapılmalıdır.” Buffett, bunu ifade için kartopu deyimini kullanmıştır. Kartopu yapmak için küçük bir kar parçası ve yüksek bir tepe gerekir. Yani, ucuz ve geleceği parlak hisseleri alıp, fiyatı çok kârlı olana kadar uzun süre elde tutmalıdır. Daha çocuk yaştayken, uzun vadeli yatırımın faziletini keşfeden Buffett, aldığı hisseleri ortalama 20 yıl kadar tuttuktan sonra satmaktadır.

Peter Lynch, borsa yatırımı konusunda en çok okunan kitapları yazmış, borsacılığa yepyeni kavramlar ve deyimler kazandırmıştır. Herkesten farklı yatırım stratejileri kurgulamış olmasına rağmen, bu borsa gurusu da borsayı uzun vadeli bir yatırım aracı olarak görür. Kitaplarında al-sat şeklinde borsa işlemiyle ilgili bir kelime bulunmaz.

Türkiye’den örnek verirsek: İstanbul Menkul Kıymetler Borsası’nın kurucusu ve ilk başkanı olan Muharrem Karslı kişisel portföyü için sadece alım yapar, ama portföyünden hiç satış yapmazdı. Bedelli, bedelsiz sermaye artışları sayesinde portföyünün kendiliğinden büyümesini sağlar, temettü gelirleriyle akar gelir sağlardı. Kısa vadeli alım satıma asla tevessül etmezdi. Bu stratejisinin yan faydası olarak, portföyünü asgari emek ve zaman harcayarak yönetme imkânını bulur ve diğer işlerini aksatmazdı.

Al-satçıların hemen hemen her zaman kaybettiği bir gerçektir. Böyleleri ara sıra ve şans eseri olarak bazı işlemlerinden kâr sağlasa da, akıbetleri değişmez. Eninde sonunda sermayelerini yitirirler.

 

Uzun vade yatırımı borsada kazanmanın en temel ve tek şartıdır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.