Borsa Yatırımına Dikkat Edin!

8

Borsa Yatırımına Dikkat Edin – Çoğu kişi biriktirdiği parayı hisse senedi olarak borsada değerlendirmek isterken bazı kişiler birikimi değerlendirerek kazanç olurken bazıları ise bütün birikmiş parasını kaybediyor. Bu durumda bütün parasını kaybeden insanlar borsanın tanımı; dolandırıcılık yeri ve kumar masası olarak nitelendirilir.

Hâlbuki yapılan araştırmalar doğrultusunda borsa piyasasında kaybedilen bütün paraların sebebi ise yatırımcının hatalarından kaynaklandığını gösteriyor. Hemen para kazanmak isteyen ve acele bir davranış sergileyen yatırımcılar borsa piyasasından üzgün ayrılıyor. Çünkü mantıklı hareket etmeden hırsla kazanmak için çabaları aslında onları hata yapmaya sürüklüyor. Borsa piyasasında yer almak ve dikkat etmeniz gereken en önemli konulardan biri fevri hareket etmemektir.

Bu konularda da başarılı bir yatırımcı olabilmek için borsa piyasasını çok iyi bilmemiz gerekmektedir. Dolayısı ile deneyime ihtiyacınız vardır. Borsa piyasasına girmeye karar verdiğiniz zaman herhangi bir bilginiz yoksa öncelikle borsayı araştırmalı ve bilmeniz gereken her şeyi öğrenmelisiniz. Bu bilgilere ulaşmak için belirli önerilen yerlerin başında internetteki yerli ve yabancı kaynakları araştırmak gelmektedir. Bu kaynaklar borsa piyasası konusunda bilgi veren kişilerin yazıları olduğu gibi uzmanlar tarafından yazılmış yazılar da olabilir.

Başarılı Yatırımcıların Püf Noktaları

  1. Bir konu hakkında bilginiz yok ise o alanlardan olabildiğince uzak durmalısınız.
  2. Uzun süreli fakat az bütçeli yatırım yapabilirsiniz.
  3. Finans olarak bilginizi geliştirmek ve deneyim kazanmak.
  4. Yatırımcıların çoğu nereye yatırım yapıyor ise o tarafa eğilim göstermeyin. Kendinize göre bir planınız olmalı.
  5. Acele hareketlerden kaçının.
  6. Yatırımlar iniş seyrinde iken alım yapıp, çıkış seyrinde ise satış yapın.
  7. Piyasaları takip edin eğer bilginiz yok ise alım ve satım yapmamaya özen gösterin. Duygularınız ile hareket etmeyin.
  8. Borç olan para ve kredi parası gibi geri ödenecek tutarlar ile işlem yapmaktan kesinlikle sakının.

 

Sonuç olarak; borsa piyasasında hangi durumda olursa olsun bilginiz, deneyiminiz, tecrübeniz, yatırım planınız yok ise asla o işe kalkışmayın. Dolayısı ile bir işlem yaptırmak istiyorsanız sonuna kadar araştırmalı ve okumalısınız. Borsa piyasası ile ilgili bütün haberleri başından sonuna kadar takip etmelisiniz. Unutmayın bilginiz, deneyiminiz ve sabrınız olduğu sürece borsa piyasasının faydasını göreceksinizdir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.