İş Dünyasında Takım ve Başarı Nasıl Sağlanır

0 157

İş Dünyasında Takım ve Başarı Nasıl Sağlanır – İnsanoğlu tarih sürecinde sürekli olarak bir takım olma ihtiyacı ile hareket ederek,yüzyıllar boyu topluluklar halinde yaşamını sürdüregelmiştir.

Bir araya gelen insanlar önce küçük birlikler kurmuş sonra bu birliktelikler büyük imparatorluklara kadar uzanmıştır. Çünkü yaradılış gereği birey olarak doğan insanoğlu yaşamını sürdürebilmek, sosyal ihtiyaçlarını karşılayabilmek için topluluk halinde yaşamak zorundadır.

Birbirine bağlılık oluşturabilen, kendilerine ait kültür ve anlayışlar ortaya koyabilen ve uyum içerisinde yaşayabilen topluluklar tarih sahnesinde başarıları ile anılmaktadır. Bu noktada aynı birliktelik anlayışı ile hareket edebilen ,çalışanlarının bir takım uyumu ile faaliyet gösterdiği İşletmelerde büyük başarılara imza atabilmektedir. İş hayatında bu başarıyı etkileyebilecek en önemli etkenler arasında ;işletmenizi, organizasyonunuzu yada biriminizi oluşturan takım faktörü öne çıkmaktadır. Bir lider, bir yönetici yada bir patron olarak, yönettiğiniz takım ile birlikte yükselir yada o takım ile birlikte mağlubiyet yaşarsınız. Bu gerçek , çok büyük gruplar için olduğu kadar birkaç kişiden oluşan küçük işletmeler içinde geçerlidir. Sahip olduğunuz ekip, sayısı ne olursa olsun sizin ve başarınız için çok önemlidir.

Başarının formülünü matematiksel bir ifade ile ortaya koyarsak. Planlama, strateji, azim, bilgi,.yetenek gibi kavramlar formülün sol tarafındaki parantez içindeki toplamı oluşturursa, elbette ki bu parantezin sonuna çarpan olarak gelebilecek faktör takım olmalıdır.

Başarı= (Yetenek+Planlama+Tecrübe+Azim+Eğitim+Zamanlama+………..)  x TAKIM

Çünkü her ne kadar birey olarak olağanüstü yeteneklere sahip olsanız da,muhteşem bir planlama yapsanız da, bilgi ve birikimleriniz çok yüksek olsa da, işinizi başarıya taşımada sonucu değiştirebilecek en etkili faktör takımdır. Eğer iyi bir takıma sahip iseniz formüldeki parantezin içindeki tüm artı özelliklerinizi takım çarpanı katlayarak sizi başarılara ulaştırabilir.

Eğer takım yönetiminiz  de problemler varsa parantezin içindeki özellikleriniz ne kadar yüksek olursa olsun parentezin dışına gelecek olan negatif takım çarpanı sizi başarısızlığa sürekleyebilecektir.
Takım kelimesinin sözlük anlamlarından biride “İş bakımından birbirini tamamlayan insanlar topluluğu” olarak geçmektedir. Bu tanım dahilinde İşletmeler mevcut çalışanları ile birlikte birbirini tamamlayabilen bir bütünü oluşturabildikleri sürece başarıya ulaşabilirler.

İyi bir takım oluşturabilmek için iyi oyunculara ve iyi bir takım liderine ihtiyaç vardır. Bireysel başarılar ancak takım oyununa dahil edilebilirse mutlak başarı yakalanabilir. Takım oyununa dahil edilmeyen bireysel yetenekler belki sezonluk başarılar yakalayabilir.  ama bunun sonucunda takımdan takıma dolaşan ve körelen birer yetenek haline dönüşürler.

Bireysel yetenekler iyi bir takım ruhu oluşturulabildiği sürece toplam başarıya katkı sağlayabileceklerdir. Bireysel anlamda çok iyi bir performans gösteremeyen bir personel bile iyi koordine olmuş bir takım içerisinde ekibe fayda katan bir unsur haline gelebilir. Bu nedenle takımınızı oluşturan  her bir ekip üyesinin mutlak başarıda önemli bir faktör oldukları inancına sahip olması çok önemlidir.

İş Dünyasında işletmeler, takım etkenini sürekli göz önünde bulundurarak hareket edip. çalışanlarının motivasyonunu sağlayacak aktivitelerle takım anlayışını faaliyetlerine yansıtabilirlerse, satış rakamlarındaki artışlarla birlikte çalışanların severek ve isteyerek oyuna dahil oldukları ve çalışan memnuniyetinin en düzeyde sağlanabildiği bir çalışma ortamına sahip olabileceklerdir.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.