EFT Sorgulama Hakkında Merak Edilen 4 Soru

10

EFT Sorgulama Hakkında Merak Edilen 4 Soru –Çağımızda her sektörün içli dışlı olmak zorunda bulunduğu bankacılık işlemleri oldukça çeşitlenip gelişmiştir. İnternetin sunduğu kolaylıklar sayesinde, bankalar ile yapacağınız tüm işlemleri halledebilmek için banka veznelerinde saatlerce sıraya girmenize gerek yoktur. İnternet bankacılığı imkanını veya telefon bankacılığı hizmetini kullanarak yapmanız gereken tüm işlemleri, oldukça kolay ve çabuk yollarla yapabilirsiniz.

Elektronik Fon Transferi olarak açılan ve daha çok EFT kısaltmasıyla bilinen banka işlemi, kurumlar ile bireyler arasında yapılacak para transferi işlemlerinin gerçekleşmesini sağlar. EFT yaptığımız zaman bankalar, EFT işlemini yapan kişiye, EFT işleminin durumunu sorgulayabilmesi için bir EFT sorgu numarası veriyor. EFT işlem durumunu sorgulamak de için bu numara kullanılıyor. Bu makale de EFT Sorgulama hakkında en çok merak 4 soruya cevap vereceğiz.

 

EFT Sorgulama İşlemi Nasıl Yapılır?

EFT durumunu sorgulama işleminizi yapabilmeniz için faydalanabileceğiniz banka sayısı çok fazla değildir. Bu hizmeti veren bankalar, internet şubeleri ile veya mobil uygulama alternatifiyle eft sorgulama işlemini gerçekleştirmenizi sağlıyor. Ama EFT yaptığınız bankanız, internet şubesinden veya mobil uygulamasından siz müşteriye sorgulama opsiyonu vermiyorsa en eski ve bilinen yöntem olan telefon bankacılığı aracılığıyla eft sorgulama işleminizi yapabilirsiniz.

EFT işlemini gerçekleştirdiğinizde kullandığınız bankanın çağrı merkezine ulaşırsanız size vereceği EFT sorgu numarası ile aktarmak üzere gönderdiğiniz paranın alıcıya transfer edilme durumunu öğrenme imkanı bulabilirsiniz

EFT Sorgu Numarasını Nasıl Bulabilirim?

EFT sorgulama işlemi yapabilmeniz için ihtiyacınız olan veri, EFT sorgu numarası olacaktır. EFT sorgu numarası alabilmeniz için EFT yaptığınız esnada onay ekranına kontrol etmeniz gerekmekte. Çoğunlukla EFT sorgu numarası, bu ekranda müşterinin bilgisine sunuluyor olacaktır. Eğer bu ekrandan sorgu numarasına ulaşamadıysanız, kendi hesabınızdan ait “işlemler” menüsü kullanarak para aktarımı dekontunuza ulaşabilirsiniz. EFT sorgu numaranızı bu dekontun üzerinde bulacaksınız .

 

EFT Sorgulama İşlemlerini İnternet Üzerinden Nasıl Yapabilirim?

EFT sorgulama işleminizi yapabilmek için kullandığınız bankaların internet şubesi hizmetlerini ya da mobil uygulamasını kullanabilirsiniz. Ama her banka online olarak ya da diğer mobil uygulamalar ile bu sorgulama hizmetini vermiyor olabilir. Eğer EFT yapmak için kullandığınız banka, internet üzerinden online olarak, bu sorgulama hizmetini veriyorsa internet şubesini kullanarak tüm bu sorgulama işlemlerini aşağıda olduğu gibi görüntüleyebilirsiniz. Eft sorgulama işlemi nasıl yapılır diye soranların uygulaması gereken adımlar bunlar. Yazımızın başında da, telefon bankacılığı hizmeti ile k tüm bankalardan bu sorgulama işlemi yapamayacağınızı belirtmiştik. Telefon bankacılığını hizmeti ile bu sorgulama işlemini yapabileceğiniz uygun bankaların listesi aşağıdaki gibidir;

Akbank

Yapı Kredi

Halk Bank

Ziraat Bankası

İş Bankası

Garanti Bankası

Vakıfbank

Finansbank

Yukarıda listesini verdiğimiz bu bankalar EFT sorgulama hizmeti internet bankacılığı işlemleri ya da mobil uygulamalar ile yapılamaz. Bu nedenle yalnızca telefon bankacılığı hizmetini ile listede bulunan bankalardan EFT numarası sorgulama işlemi yapabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.