Emekli maaşının kaç katı kredi çekilebilir 2018

0 450

Emekli maaşının kaç katı kredi çekilebilir  –Günümüzde kredi kullanımı oldukça yaygınlaşmıştır. İnsanlar artık çok daha kolay kredi çekebiliyorlar. Kredi fırsatları konusunda bankalar birbiri ardına bir çok kampanya ile çıkageliyor. Bankalar , her bir müşteri profili için farklı bir strateji belirliyorlar.

Örneğin çiftçi adam tarım kredisi için gelirken, ev almak isteyen insanlar konut kredisi kategorisi içinde değerlendiriliyor. Bankalar kredi verirken, kredi notu, vade ve faiz oranları, mevcut varlık durumu gibi bir çok şeye dikkat ederler. Toplumuzda emekliler büyük bir yere sahiptir.

Milyonlarca emekli arasından elbette krediye ihtiyaç duyanlar vardır. Bu insanların genel olarak ilk sordukları soru şu oluyor : “ emekli maaşına ne kadar kredi çekilir ? “ . Bu soruyu yanıtlamak zordur çünkü bu bankadan bankaya, kişiden kişiye değişmektedir. Her bir bankanın kişiye önereceği kredi miktarı değişiklik gösterebilir.

Bankalar genel olarak verebilecekleri kredi miktarını belirlerken kişinin aldığı emekli maaşın miktarına, kişinin daha önce kredi alıp almadığına, kişinin kredi notuna, ödemelerini düzenli yapıp yapmadığına dikkat eder. Bu bilgiler ışığında banka size bir rakam belirler. Peki en fazla emekli maaşının kaç katı kredi çekilebilir ?

En Fazla kredi miktarı

Bankalar emekli maaşına kredi verirken emekli maaşınınız miktarı, kredi notunuz vb. bazı bilgilerden faydalanır. Günümüzde bankalar genel olarak emekli maaşınız 40 katına kadar kredi imkanı sunabilmektedir.

Yani 40 emekli maaşınız değerinde bir kredi çekebilirsiniz. Tabi alacağınız kredi miktarını ödeme planınız da belirler. Kaç ay vade ile ödeyeceğiniz, işlenilecek faiz oranı bu kredi miktarında belirleyici bir faktördür. Emekli maaşına ne kadar kredi çekilir sorusunun cevabı bu değişkenlere de bağlıdır. Peki bu kredi miktarını yükseltmek mümkün müdür ? Evet mümkündür. Diyelim ki Emekli maaşınınız 40 katına tekabül eden bir miktarda kredi çektiniz.

Bu krediyi hiçbir taksitini geciktirmeden, tam olarak olması gerektiği gibi ödediniz. Bu durumda yeniden kredi çekmek istediğinizde banka bu durumu dikkate alır ve çekebileceğiniz maksimum kredi miktarını attırabilir. Yani ilk kez kredi çeken bir insan ile daha önce kredi çekip düzgün bir şekilde ödemiş olan insanın imkanları eşit değildir.

Kredinin ödeme sistemini gelirsek, emekli maaşına karşılık olarak alacağınız kredilerde aylık tutar genel olarak emekli maaşınızdan kesilir. Bankalar genel olarak emekli maaşınızın % 40 ile % 60 oranında bir kısmını keserler. Bankaların % 60 ‘a kadar kesinti yapmasının sebebi, daha fazlasının insanların geçimine sıkıntı yaratacağını düşünmesidir.

Emekli maaşınız ile krediyi en kolay emekli maaşınızı çektiğiniz bankadan alabilirsiniz. Bunun dışında, diğer bankalarda da emekli maaşınızı göstererek kredi alım işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Emekli maaşınızla ne kadar kredi çekebileceğiniz tamamen sizin kendi maaş durumunuz ve varlıklarınız ile alakalıdır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.