En Uygun Çiftçi Kredisi Veren Bankalar 2018

0 547

En Uygun Çiftçi Kredisi Veren Bankalar 2018 – Ülkemiz hayvancılık ve tarım aktivitelerinin 5 mevsim boyunca yaşandığı bir yer olması sebebiyle geçmişten günümüze bu alanlarda sürekli faaliyet gösteren bir ülkedir. Türkiye’nin en büyük sektörleri sayılan tarım ve hayvancılık, daima devlet tarafından desteklenmekte ve çiftçiler işlerine teşvik edilmektedir. Ülkemizde çiftçilere sağlanan desteklerden bir tanesi de 2018 yılı içinde verilecek olan 30 bin TL genç çiftçi hibe destek uygulaması olacak.

2018’den itibaren hayata geçecek olan Milli Tarım Projesi ile çiftçilerimiz her alanda destek görmeye devam edecek. Çiftçi kredisi gibi uygulamalarla bu işten geçinen çiftçiler finansal anlamda desteklenecek ve bu uygulama gelecek yıllar içinde geçerli olacak.

Çiftçi Kredileri

Çiftçilerimizin işletme sermayeleri ya da acil nakit para ihtiyaçları için sağlanan devlet destekleri dışında özel ya da kamu bankaları da çiftçilere krediler vermektedir. Bankalar ve finans kurumları çiftçiler için özel kredi olanakları sunmaktadır.

Tarım ve hayvancılık sektörlerinde çiftçiler çiftçi kredisi veren bankalar aracılığıyla hasat zamanlarında para almaktadır. Bu nedenle geri ödemelerde zorlanmadan senede bir geri ödemeli, hasat zamanı ödenen tarım kredileri alabiliyorlar.

Ülkemizde bankalar her geçen yıl daha çok sayıda müşteriyle çalışabilmek adına ve yeni müşteriler kazanmak için ya da hali hazırdaki müşterilerini elde tutmak amacıyla kredi fırsatlarını her sene yeniler. Düşük faiz oranları ve ödeme kolaylıklarıyla reklamlar verip kampanyalarını duyururlar.

Bankalar ve finans kurumları arasında artan bu rekabetin kazananı ise her daim müşteriler olur. çiftçilerin daima daha çok kamu bankalarıyla çalışmaları sebebiyle Türkiye’de neredeyse her banka düzenli olarak yeni kredi kampanyalarını tanıtmayı sürdürür.

Özel ve kamu bankalarınca hayvancılık ve tarım faaliyetleri yapan kişi ve işletmelere verilen krediler için bilinmesi gerekenlere göz atalım.

Çiftçi Kredisi Nasıl Alınır

Kredi talebinde bulunan çiftçilerden bankalar daima ilk şart olarak gelir belgesi isterler. Kamu ya da özel kurumlarda çalışan, düzenli gelire sahip müşteriler her zaman kredilerini daha kolay alabilmektedir. Çalışan müşterilerden talep edilen bu gelir belgesiyle bankalar kendilerini teminat altına almak isterler.

Geri ödeme hususunda hassas olan bankalar tarımla uğraşan ve bu yüzden resmi gelir bildiremeyen müşterilerden ise gelir belgesi yerine başka bir evrak talep ederler. Çiftçi kayıt belgesi ÇKS ya da havyan işletme çalışması yapıldığında dair resmi belgeler talep edilir. Ayrıca tarım kredisi hizmeti veren bankalar müşterilerden ruhsat ve tapu fotokopisi de talep eder.

En uygun çiftçi kredisi için bankalara kredi başvurusunda bulunan müşterilerin ilk olarak kredi notuna göre değerlendirme yapılır. Bu yüzden kredi talebinde bulunacak kişilerin kredi notları büyük önem taşımaktadır.

Bankaların Tarım Kredileri

Sizler için en uygun çiftçi kredisi veren bankalar hakkında detaylı bir liste hazırladık.

Ziraat Bankası hayvancılık ve tarım sektöründe iş yapan çiftçilere özel olarak, küçükbaş hayvan, büyükbaş hayvan, ve arı yetiştiricisi ile sera yetiştiriciliği, muz ve kültür mantarı üretimleri için kredi hizmeti vermektedir. Bu tarım kredileri ile yatırım ve işletme zamanında ihtiyaç duyacağınız alet ve makineler, hayvan alımı, işletme satın alma gibi masraflar ile üretim kategorisinde olan ilaç, işçilik, gübre gibi giderleri karşılayabilirsiniz. Ek olarak, Ziraat Bankası 2018 senesi içinde çiftçilere faizsiz tarım kredisi sunacak.

Şekerbank 2018 yılı içinde çiftçilere özel krediler veriyor. 60 ay vadeli, hazat döneminde ödeme olanaklı tarla büyütme kredileri mevcut. Bu krediler ile çiftçiler farklı yerlerde bulunan tarlalarını birleştirip üretimi sürdürebilecekler.

Şekerbank yine 2018 içerisinde tarımsal faaliyet gösteren firmalarla çiftçilerin bu çalışmaları sürdürebilmeleri için ihtiyaç duyacakları bahçe ve tarla nitelikli taşınmaz alımında eksper değerinin %75’ine kadar faiz oranı sabit, 60 ay vadeyle üç ayda bir, altı ayda bir ve senede bir geri ödemeli şekilde kredi veriyor. Çiftçi kayıt belgesi ya da çiftçilik belgesi sahibi çiftçiler tarım faaliyetlerinde gereksinim duyacakları gübre, tohum, mazot, işçilik, ısıtma gibi her türlü tarımsal masraf için Şekerbank’a başvurabilir.

TEB de aynı şekilde çiftçilerin ihtiyaçlarına yönelik kredi olanağı sağlayan bankalardan.

 

97%
İnceleme
  • Kullanıcı Deneyimi

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.