Garanti bankası kredi notu sorgulama

0 191

Garanti bankası kredi notu sorgulama  – Kredi notları, insanların mali hayatının bir karnesi gibidir. Eğer bankalara borcunuzu, taksitinizi zamanında, düzenli ve tam ödüyorsanız, kredi notunuz yüksek gelir. Findeks kredi notu denilen not, sizin ileride kredi almaya karar verdiğinizde, istediğiniz krediyi almanızın ne kadar kolay olduğunu, ya da size uygulanacak faiz miktarını, bu gibi şeyleri belirler. Olayı kavrayabilmek için, gelin öncelikle Findeks kredi notu neymiş onu öğrenelim. Findeks Kredi Notu, sizin bankalardan almış olduğunuz bireysel özellikli bütün kredi kartı ve kredi hesaplarının geçmiş verilerinin üzerinden oluşturulmaktadır. Findeks Kredi Notu yüksek ise, bu sizin istediğiniz krediye daha kolay erişebileceğiniz gibi, ayrıca da daha uygun faiz oranlarıyla kredi alabileceğinizi gösterir. Her banka için kredi verirken bu kriter önemlidir. Garanti bankası kredi notu sorgulama işlemini garanti bankası internet bankacılığı üzerinden belli bir ücret ödeyerek öğrenebilirsiniz.

Kredi notuna etki eden faktörler

Ortada bir not varsa, mutlaka bunu etkileyen, puanlayan bazı faktörler, etmenler vardır. Kredi notunuz belirlenirken de işte bu faktörler baz alınır. Kredi notumuzu belirleyen bu faktörler nedir diye soracak olursanız, garanti bankası kredi notu için bu faktörler kabaca şöyledir : Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları, yeni kredi açılışları, mevcut hesap ve borç durumu, ve kredi kullanım yoğunludur. Bu dört ana faktör ışığında kredi notunuz belirlenir.

Bu faktörlerin ağırlık dağılımı ve içeriği

Yukarıda kabaca başlıklar halinde garanti bankası kredi notu sorgula halinde ulaşacağınız notun nasıl oluşacağından bahsettim. Gelin bu notun nasıl hesaplandığına yakından bakalım. İlk olarak Bireysel kredi ve kredi kartı ödeme alışkanlıkları ile başlıyoruz.  Bu dilimin, kredi notunuza yapacağı etki % 30 civarındadır. Borçlarınızın asgarisini vaktinde yatırıyor, ödemelerinizi son tarihi geçmeden aksatmadan yapıyorsanız bu notunuzu yükseltir. İkinci olarak yeni kredi açılışları : % 20 etkiye sahiptir. Daha ödeme performansının belirlenmediği, yakın zamanda çekmiş olduğun krediler seni riskli durumda göstermektedir. Üçüncü faktör ise mevcut hesap ve borç durumu : Mevcut hesap ve borç durumu, sizin geçmişte olumlu veyahut olumsuz bir şekilde kapatmış olduğunuz kredi borçlarını, limitlerinizi, şuan ki mevcut borç durumlarını göz önüne alır. Mevcut hesap ve borç durumunun kredi notunuza etkisi % 25’tir. Son etken ise kredi kullanım yoğunluğudur. Bu faktörün kredi notunuza etkisi % 15’dir. Bu sizin düzenli olarak kredi ödemelerine alışık olup olmadığınıza bakar. Düzenli olarak kredi çekmiş ve ödemiş olan bir insanın findex kredi notu, hiç kredi almamış bir adamınkinden daha yüksektir.

Kredi notunun önemi

Peki bu kadar anlattığımız kredi notu neden bu kadar önemli ? bunun neden findeks kredi notunun bankalardan kredi alırken işinizi kolaylaştırdığı gibi tam tersi zorlaştıra da bileceğidir. Eğer kötü bir kredi notuna sahipseniz, banka size yüksek faiz uygular ya da krediyi hiç vermez. Öte yandan eğer kredi notunuz iyiyse, banka size daha düşük faiz oranlarıyla daha çok kredi verecektir. O yüzden hiç vakit kaybetme, hemen kredi notu sorgulama yapıp kredi notunu öğren, sonra da onu geliştirmek için uğraş.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.