Harmonik 5-0 Formasyonu Nedir Nasıl Kullanılır?

0 423

Harmonik 5-0 Formasyonu Nedir Nasıl Kullanılır – Harmonik ailesine son katılan ve çok güzel bir formasyon olan 5-0 formasyonu diğer formasyonlardan oldukça işe yarıyor. Diğer harmonik ailesinde hedef 1-2 şekilde verilirken 5-0 Formasyonunda bu farklı işleniyor. Harmonikler XABCD Şekilde çizilirken 5-0’da 0XABCD şeklinde çizilmektedir.

harmonik 5-0 Formasyonu

Kısaca Bu şekilde çalışmaktadır. Göz aşinalığı ile çok kolay bir şekilde tespit edebilirsiniz. Bu formasyonu Forex olsun tüm işlemlerinizde kullanmakla birlikte tüm zaman dilimlerinde de bulabilirsiniz. Etkisi ve çalışması muazzam. Diğer harmonik formasyonlar bazen çalışmayabilir ama bunda gerekli şartlar oluşursa hedefler birebir tutmaktadır. Güncel bir kaç örnek vereyim.

Formasyonu arayacağınız yerleri belirtelim. Yükselişlerde son iki tepe arasında ki Fibo’ya bakın eğer 1.13-1.618  arasında ve düşüş trendine girmişse ölçümlerinizi yapabilirsiniz.

Harmonik 5-0 Formasyonu nasıl tespit edilir?

AVGYO harmonik 5-0 Formasyonu

En basit bir şekilde anlatayım. X’ten A’ya Fibo çektim B seviyesi 1.27 üzerine gelmiş Burası tamam. Sonra A’dan B’ye Fibo çektim C seviyesi 2.00 gelmiş bu max 2.24 olabilir üstüne taşarsa formasyon şartlarını karşılamaz. C noktasının orasının olduğunu nasıl anlayacağız? Yani 1.618 mi 2. mi yoksa 2.24 mi bunun için RSI pozitif uyumsuzluğa destek dirençler aramanız gerekiyor. eğer Bakın AVGYO’de verdiğim örnekte Daha önce direnç olan yer şimdi Destek olarak çalışmış. Eğer yükseliş trendine girerse Hedef D noktası olacaktır.  (YTD)

Peki C noktası tamamlanacağı zaman mı işlemi açmamış lazım? B noktasından C noktasına kadar daha fazla kar sağlayabiliriz. Şahsen bende bu şekilde işlemler açıyorum. Öncelikle düşüş trendinde iki tepe arasında ki Fibo seviyesine bakıyorum. Eğer 1.13-1.618 seviyesi varsa çok güzel. Fibo’yu çekiyorum C noktasına çok karlı oluyor. Ama sadece Harmonik 5-0 Formasyonu çizmiyorum. Ek olarak başka formasyonlar arıyorum. Genelde bu 5-0’da shark ve Cypher harmonik formasyonları da tespit edebiliyorum veya başka formasyonlar TOBO, ikili dip şekilde. Hemen bir örnekle göstereyim.

MIPAZ harmonik formasyonu

Yukarıda bahsettiğim C noktasını nasıl değerlendirebiliriz uygulamasını bu şekilde yapabiliriz. Mipaz’da Wolfe Dalgaları formasyonu gördüm. Wolfe Dalgaları formasyonuna bakın. Wolfe dalgalarında Kesişme noktasında biraz ara verip geri çekilme yapabileceğini anlatmıştım. X ve Arasında ki Fibo’ya baktım Fibo seviyesi 1.13’ten fazla Sonra C noktası nereye kadar ilerleyecek onu bulmam lazım 1.618 mi 2. mi 2.24 mü? Fibo’yu çektim kesişme noktası 2.00’a geliyor. bakın ne kadar uyumlu bir şekilde ilerliyor iki formasyon nasıl birbirine uyum sağlıyor. Hisse kesişme noktasına gelecek sonra fibo 0.50’ye kadar gerilecek sonra tekrar yükselişe başlayacak.

Eğer Harmonik 5-0 formasyonu olmasa nereye kadar ilerleyeceğini nereye kadar düzeltme yapacağını nereden tespit edeceğiniz. Buna ek olarak diğer harmonikleri de ekleyebilirsiniz. Mesela burada Yarasa BAT formasyonu da var. Ama çizimde göstermedim. Anlatmak istediğim Harmonik 5-0 ile diğer formasyonları birleştiğinde hissenin tüm aşamalarını tespit edebiliriz. Bu şekilde bir çok hisse’nin en ufak hareketlerini tespit edebiliyorum ve çok yararlı olmaktadır.

Hisse’de yaşanan gerilemeler düzeltmeler sizi hiç zaman şaşırtmayacak nerede alıp nerede satacağını çok iyi öğrenebilirsiniz.

 

Buna gösterilecek bir çok örnek var. Yapmanız gereken göz aşınalığını geliştirmek hisse baktığınızda hangi formasyonları olduğunu çok kolay bir şekilde tespit etmeniz gerekiyor. Sitemizi takipte kalabilir yayınladığımız TA okuyabilir merak ettiklerinizi bizlere yorum alanından sorabilirsiniz.

 

Burada paylaştığım hisseler YTD hayal ürünüdür.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.