İş Bankası Hesap Açma ve Merak edilen 8 Husus

0 273

İş Bankası Hesap Açma – Türkiye’nin en büyük özel teşebbüslü bankalarından olan İş Bankasından hesap açmak istiyorsanız doğru yerdeniz tüm ayrınları makalemizde bulabilirsiniz.

Bankalardan hesap açma işlemi ile alakalı olarak son zamanlarda birçok soru işareti kafalara takılmaktadır. Bu konuda 18 yaşından büyük olduğunu gösteren bir belge ile rahatlıkla hesap açma işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Birçok hesap arasından seçim yapmak için istediğiniz ve beklentinizin olduğu yönde bir hesap seçmelisiniz. Bu konuda vadeli, vadesiz, tl hesabı, döviz hesabı dönüşümlü hesaplar ve altın hesapları gibi çeşitler mevcuttur.

İş Bankası hesap açma işlemini yapmak için internetten online bilgi alarak işleminizi gerçekleştirebilir ya da en yakın şubeye giderek bireysel müşteri hizmetleri ile görüşerek de halledebilirsiniz.

İş Bankası’nda Hangi Mevduat Hesapları Mevcut?

İş bankası hesap açma işlemleri ile alakalı vadeli mevduat ve vadesiz mevduat olmak üzere 2 seçenek sunmuştur. Bu 2 seçenek kendi içinde alt başlıklara ayrılmaktadır.

Vadeli mevduat hesapları içinde vadeli tl mevduat hesabı, vadeli döviz tevdiat hesabı, vadeli altın hesabı, sabit hesap, değişken hesap gibi hesap bulunurken,
Birikimli mevduat hesabı, şubesiz vadeli mevduat hesabı, düzenli birikim talimatı, çeyiz hesabı, maksimum vadeli hesap, konut hesabı ve fonlu mevduat hesabı olmak üzere kullanıma sunulmuş 12 adet hesap bulunmaktadır.

İş bankası vadesiz hesap açma işlemi içinde de vadesiz tl mevduat hesabı, vadesiz döviz tevdiat hesabı ve vadesiz altın hesabı olmak üzere 3 adet hesap çeşidi bulunmaktadır.

İş Bankası Hesabı Nasıl Açılır?

İş bankası yatırım hesabı açma işlemleri için öncelikle 18 yaşından büyük olmanız gerekmektedir.  Hesap açma işlemi için size en yakın banka şubesine giderek orada bireysel müşteri hizmetleri temsilcisi ile görüşerek istediğiniz hesap türünü seçebilir ve hesap açma işlemini bahsedebilirsiniz.

Bunun için size hesaba özel olan ve kişisel bilgilerinizi içeren formu doldurmalı ve istenen bazı bilgiler ile başvurmalısınız.Kimlik kartınız, pasaportunuz ya da ehliyetiniz gibi resmi bir belge ile gidebilirsiniz.

İş bankası vadeli hesap açma işlemi de benzer prosedürlerde işlemektedir.Bunun için de yine bir banka şubesine başvuru yapabilirsiniz.

Ayrıca iş bankası internet şubesi üzerinden online olarak hesaplar bölümünden de başvuruda bulunabilirsiniz ya da akıllı telefon uygulamaları içinde bulunan İşCep ile de işlemlerinizi kolaylıkla halledebilirsiniz.

Gerekli belgeleri doldurulup onaylandıktan sonra 15 iş günü içinde kartınız elinize geçecek ve kullanıma başlayabileceksiniz.

Hesap Açmak için Gereken Belgeler

İş bankası hesap açma işlemi ile alakalı olarak doldurmanız gereken bazı formlar bulunmaktadır.Bunları şubeye gittiğiniz zaman oradan temin etmeniz mümkündür.

Aldığınız bu formu doğru ve eksiksiz bir biçimde doldurmalısınız. Daha sonra size ait olan kimlik, pasaport ya da ehliyet gibi resmi belgelerden birisi ve bu formlar ile başvuruda bulunabilirsiniz.

Ayrıca banka gerekli gördüğü bazı durumlarda sizden bazı belgeleri isteyebilir. İş bankası vadesiz hesap açma işlemi de aynı prosedürler doğrultusunda işlemektedir.

Bunun için gerekli belgeler ile başvurunuzu yaptıktan sonra hesap açma işleminiz onaylanırsa 15 iş günü içinde kartınız elinize geçecektir.Bu kart ile dilerseniz ara yatırma ve çekme işlemlerinizi halledebilir, faturalarınızı ödeyebilir ya da alışveriş yapabilirsiniz.

İş Bankası Hesap İşletim Ücreti 2017

Bankalardan hesap açma işlemi sırasında bankalar sizden bir takım hesap işletim ücreti talep etmektedirler. Bu fiyat bankalardan bankaya ve içinde bulunulan yıla göre farklılık göstermektedir.

İş bankası 2015 yılı birinci ve ikinci yarıyılı için 54 tl asgari tutar ve 54 tl azami tutar olacak şekilde bir fiyat belirlemiştir.

6 ayda 1 kez alınan bu ücret 2016 yılı için asgari 80 tl ve azami 80 tl olacak şekilde tahsil edilmiştir. Dolar cinsi ticari hesaplar için azami 18 dolar ve asgari 18 dolar belirlenirken euro cinsinden hesaplar için azami 18 euro ve asgari 18 euro bir fiyat belirlenmiştir.

İş Bankası Biriktiren Hesap

İş bankası biriktiren hesabı para biriktirmek isteyip para biriktiremeyen insanlar için hazırlanmış olan bir hesaptır. Bu düzenli tasarruf hesabı ile birikim sağlamak oldukça kolaydır.

Bu hesap için minimum açılış tutarı 250 tl ya da dolar ya da euro’dur. Bu hesap 5 yıl tl, dolar ya da euro cinsinden vadeli olarak veya vadesiz aylık ve 3 aylık periyotlar şeklinde para aktarımı yapılabilen hesaptır.

Hesabınıza minimum 50 tl, dolar ya da eurov ve maksimum 10.000 tl, dolar ya da euro yatırabilirsiniz. İş bankası birikimli mevduat hesabında ana vadeyi 5 yıldan önce bozarsanız işlemiş olan faizden faydalanamazsınız.

İş bankası altın biriktiren hesabı da ayrıca birikim yapmayı sağlayan bir hesaptır. Diğer hesaplardan farklı olarak altın üzerinden birikime olanak sağlayan bu hesapta minimum 10 gram asgari altınla hesabı açabilir ve 6 aydan 1 yıla kadar vade yapılabilmektedir.

İş Bankası Altın Hesap Nedir?

İş bankası altın hesabı  para yerine altın biriktirmek isteyen müşteriler için kullanıma girmiştir.Bu sayede çalınma korkusu olmadan rahatça altınlarınızı saklayabilir ve bir birikime sahip olabilirsiniz.Bu hesabı şubeler veya internet şubesi aracılığı ile açabilirsiniz.

Hesaba sahip olmak için asgari 10 gram altına sahip olmanız gerekmektedir.Yatırım yapılmak istendiği zaman ise 0.01 gram ve katları şeklinde kullanabilirsiniz.

Vadesiz Türk lirası hesabınızı ve vadesiz altın hesabınızı kullanarak vadeli altın hesabı açabilirsiniz.Vadeli hesaplarda 6 aydan 1 yıla kadar vade yapılabilmektedir.

İş bankası altın hesabı  ile kısa zamanda altınlarınızı arttırabilirsiniz.Bu hesap ile hem altın artışından faydalanabilir hem de faiz getirisini altın olacak şekilde alırsınız.

İş Bankası Diğer Mevduat Hesapları

İş bankası biriktiren hesabı, vadeli hesap, vadesiz hesap ve altın hesabı gibi birçok farklı mevduat hesabı bulunmaktadır.İş bankası değişken hesap diğer mevduat hesapları içinde dikkat çeken hesaplardan biridir.

Bu hesap 1, 2 veya 3 yıla kadar vade ile açtırılabilir. İş bankası dönüşümlü mevduat hesabı Türk lirası Bankalar Arası Alış Oranı indeksli olan ilk vadeli mevduat hesabı olma özelliğini de taşır.

Dönemsel faizler hesapta hiç bekletilmez ve hemen aktarılır.Minimum hesap açılış limiti 250 tl’dir ve tüm yurtdışı İş bankası şubelerden açtırılabilmektedir. Ayrıca ara dönem içinde mevcut anaparadan çekim yapılamaz.Çekim yapılabilmesi için hesabın kapatılması gerekir.

İş Bankası Mevduat Hesabını Kapatma İşlemi

İş bankası hesap açma işlemi gibi kapatma işlemi de aynı prosedürler ile işlemektedir. Yine size ait olan bir kimlik, ehliyet ya da pasaport yardımı ile bir şubeye gidip oradan hesabınızın kapatılması talebinde bulunabilirsiniz.

Hesap kapatmadan önce mevduat hesabınızdaki bakiyenin sıfırlandığından emin olmalısınız.Ancak bakiyenin eksiye düşmediğinden emin olunmalıdır.

Aksi halde kapatma işlemi gerçekleştirilemez.Hesap bakiyeniz sıfırlandıktan ve banka onayladıktan sonra hesabınız kapatılacaktır.

Bu işlemden sonra size verilecek olan dekontu 2 ya da 3 yıl kadar saklamanız gerekmektedir. Çünkü siz hesabı kapatmış olsanız bile daha sonra ortaya çıkabilecek borç gibi yükümlülükler karşısında elinizde dekont olmazsa herhangi bir durumda aleyhinize işlem yapılabilir ve borçlu çıkabilirsiniz.

Dekontunuz olursa itiraz hakkınız doğar. Ayrıca İş bankası hesap kapatma yöntemlerinden bir diğeri ise internet bankacılığı ile hesap kapatmadır. İş bankası internet bankacılığı için müşterilerine bir şifre verir.

Hesap kapatma işleminizi gerçekleştirebilmek için mutlaka bu şifrenin yanınıza olması gerekmektedir. Eğer bu şifreye sahip değilseniz ve internet üzerinden hesap kapatma işlemi yapmak istiyorsanız bunun için iş bankasının bir şubesine gidebilir, müşteri hizmetlerini arayarak yardım alabilir ya da internet üzerinden kendi kendinize de gerçekleştirebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.