İş yerinizden Daha fazlasını isteyin!

117

İş yerinizden Daha fazlasını isteyin! – Sabah dokuzdan akşamın sekizine kadar çalışıyorsunuz. Buzdolabınız anneniz de yemek göndermese bomboş kalacak. Ev işlerini yapacak insan arıyorsunuz. Bir de beş yaşındaki kızınızın bakıcısı size haber vermeden işten ayrıldı. Eşiniz ise her hafta işi için Adana’dan Kars’a dolaşıp duruyor.

Belki de doğru şirkette çalışmıyorsunuz.

Bugün Amerika’da IBM, Chevron, Hewlett Packard, Johnson&Johnson, General Motors gibi bir çok Fortune 500 şirketi çalışanlarına acil bebek bakıcısı, kuru temizleme, eve götürülebilecek yemek gibi hizmetler sağlıyorlar.

Başka şirketlerse çalışanların bakım gerektiren yaşlı anne ve babalarına bakacak, çocuklarına hangi üniversiteye başvurmaları gerektiğiyle ilgili danışmanlık yapacak kişiyi bulabiliyorlar.

Henüz Türkiye’de yeni yeni başlayan (o da ancak bazı çalışanlarına çok önem veren şirketlerde) hafta sonu motivasyon seminerleri, öğle yemeği stres azaltma toplantıları gibi uygulamaların uzun vadeli şirkete bağlılığı etkilemediği, ancak çalışanların ev ve iş hayatları arasındaki dengeyi sağlayıcı hizmetlerin ise şirkete bağlılığı birebir artırıcı etkisi olduğu görülmüş.

Günümüzde daha az sayıda çalışanın daha çoğu başarmasının gerektiği kurumsal yapılarda (Charles Handy’nin çekirdek takım felsefesi ışığında!) işten çıkarılmalar ve bir çok yeniden yapılandırma çalışması sayesinde çalışanların üzerindeki baskı da artmakta.

Bunu gören Tikle gibi bazı şirketler çalışanlarına Cuma’ları “masa başında çalışırken ücretsiz masaj” hizmeti gibi oldukça hoş jestler yapabiliyorlar. Bu ilk başta çok rahatlatıcı bir uygulama olsa da zaman planlama eğitimi gibi çok kalıcı olmayan bir etki yaratıyor.

Bazen yeni anne olmuş ya da ailesinde hasta ebeveyni olan kişilere esnek saatlerde çalışmanın sağlanması, çalışanların çocuklarının üniversite ya da kolej sınavlarına hazırlık kurslarına gönderilmesi gibi, şirket sahibiyle çalışan arasındaki iyi ilişkilere dayanan yardımlar yapılsa bile bunun henüz yaygınlaştığını söylemek zor. Ancak bu boyutta bile çalışanın şirkete bağlılığını çok arttırdığını görmek mümkün olabiliyor.

Boston’da yeni kurulmuş bir şirket olan Ceridian Performance Partners, Lifeworks adında bir ürün geliştirmiş. Şu ana kadar yaklaşık 6000 firmaya düzenli olarak hizmet vermeye başlamış olan Lifeworks ekibi bir anlamda kendisine üye olan şirketlerin çalışanları için “hayatı kolaylaştırma” hizmeti veriyor.

Lifeworks çalışanları New York’taki en ucuz araba kiralama şirketinden tutun da çocuklarınız daha iyi kreş bulmaya ya da bir sonraki tatiliniz için gidecek yer bulmaya kadar bir çok konuda destek verebiliyor.

Bu sayede şirketlerin çalışanları tüm zamanlarında işe konsantre olup bu tarz bilgileri araştırmak için şirket kaynaklarını kullanmadıkları gibi daha da verimli çalışıyorlar. Bu hizmetlerin içinde anneler günü için annenize hediye almak, kocanıza yıldönümü için kravat bakmak, veya akşam yemeği için yer ayırtmak bile olabiliyor. Çalışanlar hizmeti veren şirkete para ödemiyorlar ancak akşam yemeğinin, ya da alınan hediyenin parasını ödüyorlar.

Geçen yıllarda İstanbul’da kurulan House Doctor benzeri bir servis sağlıyor. Ancak burada hizmetin de parasını siz ödüyorsunuz. Dolayısıyla normalde apartman ya da ofis görevlisine yaptırmaya çalıştığınız, fatura yatırma gibi işlemler için buraya biraz para ödeyerek işlerinizi daha kısa yoldan halledebiliyorsunuz.

Ancak; işin sırrı size bu hizmeti şirketinizin sağlamasında. Kim bilir, bakarsınız yakında bu duyarlılığı gösteren şirketler Türkiye’de de çıkar ve hayatımız kolaylaşabilir. Ne dersiniz, hoş olmaz mı!!!

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.