İslami Banka olan Kuveyt Türk ‘te Hesap Açma

0 565

Kuveyt Türk Hesap Açma – Banka hesapları günümüzde herkes tarafından kullanılan ve bazı durumlarda zorunlu olarak bulunması gereken para yatırım ve çekim işlemlerinizi gerçekleştirebileceğiniz kurumsal yapılardır.Vadeli ya da vadesiz, mevduatlı hesaplar veya banka kartları genel kullanımda olan hesap türleridir.Bu hesaplardan herhangi birine sahip olmak için 18 yaşından büyük olmak gereklidir.Hesap açma işlemi için aktif halde hizmet veren bankalardan biri ile görüşüp hesap açma işlemi için gereken belgeleri getirebilir ve bir hesaba sahip olabilirsiniz. (18 yaş altı hesap açan bankalara buradan göz atabilirsiniz. )

Bankalardan hesap açma işleminizi internet üzerinden online olarak da halletmeniz mümkündür. Hesap açıldıktan sonra bazı bankalar hesap işletim ücreti isterken bazı bankalar bu ücreti talep etmemektedir.Kuveyt Türk hesap açma işlemi sonrasında 2016 yılından itibaren hesap işletim ücreti almayan bankalardan birisidir.

Kuveyt Türk’te Hangi Mevduat Hesapları Mevcut?

Kuveyt Türk hesap açma işlemleri ile alakalı olarak birçok farklı hesabı müşterilerine sunmuştur.Cari hesaplar, katılma hesapları, altın hesapları ve diğer kıymetli maden hesapları gibi 4 farklı çeşitte hesaba sahiptir.

Bu hesaplar de kendi içinde alt başlıklara sahiptir.Cari hesaplar vadesiz olarak tl, döviz ve kıymetli madenlerden oluşturulan ve karşılığında da kar payı ödenmeyen hesaplardır.Katılma hesapları  katılma hesabı, ara dönem kar payı ödemeli hesaplar, birikimli katılma hesabı, çeyiz hesabı ve konut hesabı olmak üzere 5 farklı alt hesaba sahiptir.Altın hesabı gram olarak çalınma riski olmadan vadesiz açılan hesaptır.

Diğer kıymetli maden hesapları da platin ve gümüş olmak üzere 2 adet değerli maden üzerinden oluşturulmuş hesaptır.Kuveyt Türk  vadesiz hesap açma, diğer hesap açma işlemleri gibi banka şubesi ya da internet bankacılığı ile açılabilecek bir hesap türüdür.

Kuveyt Türk Hesabı Nasıl Açılır?

Kuveyt Türk yatırım hesabı açma konusunda detaylı bilgili ilgili internet sitesinde bölümlere ayırdığın hesap başlıkları altında vermiştir.Yukarda belirtilen cari hesap için vadesiz tl, döviz ya da değerli maden kullanımı gerekmektedir.

Nüfus cüzdanı, ehliyet ya da pasaport gibi kimlik bilgilerinin olduğu belgelerden biri ile açılabilecek hesap kira ödemeleri, para çekimi, çek ödemeleri, tahsilatlar ve döviz ve maden işlemleri için kullanılabilmektedir.Bundan faydalanmak için hesap açmak isteyen kişiler belirtilen belgeler ile birlikte Kuveyt Türk bankasının şubelerinden birine giderek gerekli evrakları doldurup açmak istedikleri hesap türünü belirterek başvuruda bulunabilirler.

Kuveyt Türk vadeli hesap açma işlemi banka tarafından onaylandıktan sonra en geç 15 iş günü içerisinde size kart ulaşacaktır ve bu kart ile istediğiniz gibi ödeme, alışveriş, birikim ve diğer işlemlerinizi halledebilirsiniz.

Hesap Açmak için Gereken Belgeler

Kuveyt Türk hesap açma işlemleri için bireysel bir başvuru yapılacaksa bunun için 3 kategoride belirlenmiş belge istemi mevcuttur.Bunlardan birincisi Türkiye vatandaşı olup Türkiye’de yaşayan kişiler için belirtilmiştir.Bunlardan nüfus cüzdanı, sürücü belgesi ya da pasaport, ve adresi teyit eden bir belge istenmektedir.

Bu belge son 3 aya ait fatura örneği, ikametgah belgesi ya da bir kurumdan alınmış bir belge olabilir.Eğer kişi Türkiye ‘de yaşıyor ancak yabancı uyruklu ise yabancılara verilen kimlik numarası, pasaport ve adresi teyit eden ikametgah tezkeresi gerekmektedir.Ayrıca kişi yabancı uyruklu ve yurtdışında ikamet ediyorsa pasaport, yerleşim yerini gösteren bir adres belgesi ve vergi kimlik numarasının gösterildiği bir belge gerekmektedir. 

Kuveyt Türk  vadesiz hesap açma işleminde de yine aynı şekilde belirtilen belgelerin sağlanması ve bankaya hesap açma işlemi sırasında teslim edilmesi gerekmektedir.

Kuveyt Türk Hesap Açma Ücreti

Bankalardan hesap açma işlemi sırasında hesap işletim ücreti olarak belli miktarda bir tutar müşterilerden tahsil edilmektedir. Bu tutar dönemsel olarak ve açılan hesaba bağlı olarak bankadan bankaya değişiklik göstermektedir.

Kuveyt Türk hiç bir şekilde hesap açma ücreti ve hesap işletim ücreti almamaktadır. Ayrıca Kuveyt Türk bankasında yapılan eft ve havaleler için herhangi bir ücret kesilmemektedir. Kuveyt Türk’ün şubesiz bankacılık girişimi lolan seninbankan.com incleyebilirsiniz.

Kuveyt Türk Biriktiren Hesap

Kuveyt Türk biriktiren hesabı sayesinde birikim yapmakta zorlanan müşteriler kolaylıkla birikim yapabilmekte ve geleceklerini sağlam temeller üzerine kurabilmektedir.Uzun vadede birikim sahibi olmak isteyenler için açılmış olan bu hesap minimum 3 yıl ve azami 10 yıl süreli vade ile açılabilmektedir.Bu hesaba yatırım yapmak isteyen kişiler 1 ay veya 3 aylık periyotlar ile ödeme yapabilmektedirler.

Hesap açılışı tl cinsinden 150 dolar cinsinden 100 euro cinsinden  150 ve altın cinsinden de 10 gramlık miktarlar ile açılabilmektedir. En fazla 5 kez ödemenin yapılabildiği bu hesapta yatırım yapılmak istendiğinde minimum 50 tl, dolr veya euro ya da 1 gram altın yatırılabilir.Ayrıca Kuveyt Türk altın biriktiren hesabı ile de altın biriktirip güvenle saklamak isteyen müşterilere de hizmet verilmektedir.

Kuveyt Türk Altın Hesabı

Kuveyt Türk altın hesabı sayesinde altınlarınızda çalınma derdi olmadan birikim yapabilir ve uygun faizlerden yararlanabilirsiniz.Altın cari hesabı, altına altın katılma hesabı, altın birikim hesabı ve ziynet altın katılma hesabı olarak 4 farklı alt türde altın hesabı mevcuttur.Bunlardan örnek verecek olursak altın cari hesabı vadesiz olarak açılabilen bir hesap türüdür.

Tasarruf ve saklama amacı ile kullanılabilecek bu hesap işlem limiti 0.01 gramdır.995/1000 saflık ta muhafaza edilen bu hesaptaki altınlar için istediğiniz zaman alım ve satım yapabilirsiniz. Kuveyt Türk altın hesabı için Türk lirası, dolar veya euro üzerinden farklı kurlarda işlem yapabilir, alım ve satım işlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Kuveyt Türk Diğer Mevduat Hesapları

Kuveyt Türk biriktiren hesabı  birikimi olsun isteyen ancak bunu yapmakta zorlanan kişilerin kullanımı için tasarlanmış bir hesaptır.Bu hesap için minimum 3 yıl ve azami olarak 10 yıl süreli vade işlemi yapılabilmektedir. Para aktarımını sağlamak için de 1 veya 3 aylık periyodik dönemler kullanılabilir.Birikimli katılma hesabı olarak geçen bu biriktiren hesap açılışında toplu olacak şekilde para yatırımı mümkündür.

Kuveyt Türk dönüşümlü mevduat hesabı yatırım yapmak isteyen kişiler için tasarlanmış göz dolduran hesaplardan birisidir.Özellikle Kuveyt Türk bankası bünyesinde bulunan katılma hesapları tl, dolar veya euro cinsinden vadeli olarak açılabilmektedir. Bu hesapta kar ve zarar oranlarının bir katılım yani otaklaşa paylaşımı şeklinde kurulumu sağlanmıştır.

Kuveyt Türk Hesap Kapatma Nasıl Yapılır

Kuveyt Türk hesap açma işlemine benzer bir mantık ile çalışan hesap kapatma işleminde de banka şubelerinden birine başvurabilir, müşteri hizmetlerinden destek alabilir ya da internet bankacılığı ile işleminizi halledebilirsiniz.444 0 123 numaralı müşteri hizmetleri araması yaparak iletişime geçilebilir.Şubeden kapatmak istiyorsanız bu dileğinize dair bir dilekçe yazmanız ve bunu şubeye teslim etmeniz gerekmektedir.

Ayrıca şubeye dilekçeyi verirken yanınızda hesabınıza ait hesap kartınızı ve kimliğinizi de getirmeniz gerekmektedir.Hesabınızı kapatmadan önce bakiye durumunu kontrol etmeyi unutmayın ve eğer bakiyeniz varsa bunu sıfırlayın. Ancak bakiyeniz ekside ise yani borcunuz varsa bunun ödemesini yapmadan hesabınızı kapatamazsınız.

İnternet bankacılığında siteye girdiğinizde vadesiz hesaplar bölümüne girerek işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Bu internet bankacılığı ile hesap kapatma yöntemi kolaylıkla kullanılabilen ve hızlı bir şekilde sonuçlanan bir yöntemdir.Ancak şu da unutulmamalıdır ki eğer vadesiz hesabınız için tanımlanmış bir otomatik ödeme talimatı varsa hesabınızı yine kapatamazsınız.

Bunun için önce otomatik ödeme talimatını iptal ettirmeli ondan sonra hesap kapatma işlemlerinize başlamalısınız.Ayrıca kapatmak istediğiniz hesap ana hesap olarak tanımlıysa sadece şubeden kapatma işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.