Kadınların Evden veya Part Time Yapabileceği 12 İş

56

Kadınların Evden veya Part Time Yapılabileceği 12 İş – Çalışmaktan zaman ayıramayacağınızı düşünüp çocuk doğurmaya korkuyorsunuz, sabahın köründe kalkıp işe gitmek istemediğiniz için serbest zamanlı bir iş edinmek istiyorsunuz veya çocuğunuza bakmak için evden çalışmak zorundasınız.

İkilemde kalıyor ve işin içinden bir türlü çıkamıyorsunuz. Size evinizde oturarak, arkadaşlarınızla sohbet ederek ya da arada sırada ofise uğrayarak yapabileceğiniz bazı işleri ve bu işleri yapabilmek için sahip olmanız gereken özellikleri bulabileceğiniz bir fırsat sunuyoruz:


Direkt Satış:

Oriflame, Avon, Amway, Herbalife gibi firmaların ürünlerini o firmaya yine o firmayla çalışan biri aracılığı ile kayıt olarak satmaya “direkt satış” deniyor. Bu tip işlerde sadece sattığınız mallardan para kazanmıyorsunuz. Sizin altınıza bağlananların sattıklarından da kazandığınız için zaman ve çalışan sayısı arttıkça kazancınız da artıyor.

Aman dikkat! Mal satmayacak kişileri kendinize bağlayıp para kazanmayı beklemeyin. Bu işte çalışmak için söylenenlerin aksine biraz çaba harcamak ve çene patlatmak gerekecek. Bir çok kişinin kapıldığı “mutlaka kazanırım” yanılgısına kapılmayın: Bir firma Türkiye’ye ilk geldiğinde bu işe başlarsanız tahmininizden de karlı çıkma olasılığınız çok yüksek.

Bu işi yapacak insanların çoğu size bağlı olacakları için başkalarının sattıklarından para kazanacaksınız. Fakat bu iş piyasaya yayıldıktan sonra başlamışsanız şu atasözünü kulak arkası etmeyin deriz: “Sabreden derviş, muradına ermiş.”


İnternet Siteleri İçin Editörlük:

Yeni ekonominin fırsatları sonsuz. Sizin de kendinize güvendiğiniz bir konunuz varsa ve kaleminize güveniyorsanız bilfiil internet şirketlerinde veya bu şirketlere içerik sağlayan şirketlerde editörlük yapabilirsiniz.

Bu sitelerde eleman aranıyor ilanı bulamayabilirsiniz; yine de sitelere onlarla çalışmak istediğinizi anlatan bir mail atıp CV’nizi de bu maile eklerseniz mutlaka yetkili birileri bunu okuyacaktır. İçerik hazırlamak için mutlaka mesai saatleri içinde şirkette olmanıza da gerek yok. Şirketle yaptığınız anlaşmaya bağlı olarak evinizden de bu işi yürütebilirsiniz.

İşi sevdiyseniz ve evinizden yürütmek istiyorsanız ihtiyacınız olan şey size en fazla internete bağlı bir bilgisayar olacaktır.
Eğer “freelance (serbest)” diye tanımlanan türden bir yazar olmak istiyorsanız Türkçe içerikli site sayısı çok fazla olmadığından ve internet şirketleri henüz istedikleri kar oranlarını yakalayamadıklarından bu işe iyi bir gelir kaynağı olarak bakmamalısınız. Bizden söylemesi.

Sitemizde editör olmak istiyorsanız bize yorum alanında ulaşabilirsiniz.


WEB Tasarımı:

Yaratıcılığınıza güveniyorsanız size yeni bir fırsat. Şimdiye kadar çoğunlukla reklam sektöründe değerlendirilen grafikerler ve tasarımcılar artık internet sitelerinin de dizaynlarını yapıyorlar. Çalışma ortamlarının oldukça serbest olduğu internet firmaları hayal ettiğiniz çalışma ortamını sunabilirler.

Bir şirkete bağlı çalışmak istemiyorsanız kendi şirketinizi kurarak WEB tasarımı da yapabilirsiniz. Herhalde bilgisayar kullanmayı biliyor olmanızı söylememize gerek yok. Özellikle PC yerine Mac’e aşina olanlar çok makbule geçiyorlar. Freehand, Flash, Photoshop gibi tasarım programlarının son versiyonlarını yalayıp yutmuş olmanızı tavsiye ederiz.


El Emeği Göz Nuru:

Eğer el işlerinde maharetliyseniz ve yaratıcılık yönünüz kuvvetliyse işte size keyifle yapabileceğiniz bir iş daha. Eğer hiç bir eğitim almamışsanız el sanatları kurslarına katılabilirsiniz.

 Kursa katıldıktan sonra yaptıklarınızla sergi açabilir ve sergide bunları satabilirsiniz; insan ilişkilerinize güveniyorsanız siz de eğitim kadrosuna katılıp bu işi bilmeyenlere öğretmeye başlayabilirsiniz; isterseniz dekorasyon malzemesi satan dükkanlara satabilirsiniz; ya da cesareti toplayıp kendi dükkanınızı bile açabilirsiniz. Bir bakarsınız ileride bir marka olmuşsunuz.

Unutmayın ki bunları “sanal ortamda” bile satabilirsiniz. Kendinize bir internet sitesi hazırlatıp bu ürünleri orada da dünyaya pazarlayabilirsiniz.


Kuyumcu Bayii:

Yarışma programlarından alışageldiğimiz altın markaları bayilik veriyorlar. Kendi kendinizin patronu olmak istiyorsanız iyi bir fırsat çünkü riski çok az. Merkezi bir yerde bir dükkan bulup söz konusu firmaya gidiyorsunuz ve karşılıklı şartlarınızı görüşüyorsunuz.

İlk başta sizden para istemeden satmanız için belli bir miktar mal verdikleri için büyük miktarlarda sermayeye de ihtiyacınız yok. Fakat hesap kitap işlerinden anlamıyorsanız kendinize güvenilir bir muhasebeci bulmanızı tavsiye ederiz. Başvurabileceğiniz kuruluşlar: Altınbaş, Atasay gibi kuruluşlar.


Emlakçılık:

İnsan İlişkilerinde başarılıyım, teknolojiyi ve gelişmeleri yakından takip ederim ve azimliyim diyorsanız emlakçılık size göre bir iş. Son bir senedir deprem gibi doğal felaketler ev ve arsa alım satımlarına sekte vurdu. Bu yüzden emlakçılık karlı bir iş gibi görünmeyebilir.

Fakat bu olumsuz durumu leyhinize de çevirebilirsiniz. Mülk sahibi olmak isteyenler artık aldıkları eve ve araziye daha çok “güvenmek” istiyorlar. Onların güvenini kazanarak bu piyasada iyi bir yer edinebilirsiniz.

Öncelikle bir piyasa araştırması yapmanızı tavsiye ederiz. Nerelerdeki evlere ve arazilere talep var, fiyatları nedir? Alıcıların eğilimlerini öğrenin. Bu işi yapmak için bir ofis kiralayabilirsiniz veya büyük bir emlakçının bayisi olabilirsiniz.

Çevre edinmek işinizin büyümesine yardımcı olacaktır. Ağzınız laf yapıyorsa bu işi değerlendirmenizi tavsiye ederiz.


Çocuk Bakıcılığı:

İşte çocuk sevenlere harika bir iş. Çalışan ailelerin en büyük sorunu olan çocuk bakımına çözüm alternatifi olarak “dadılık” mesleği Türkiye’de de yaygınlaşıyor. Kendi çocuğunuzu da ihmal etmeden yapabileceğiniz bir iş.

Daha önce çocuk bakma tecrübeniz olduysa şansınız yüksek çünkü aile bu konuda tecrübeli olmanızı bekleyecektir. Çocuk bakıcılığı yapmak istediğinizde savcılıktan temiz kağıdı almanızı isterlerse şaşırmayın. Kimse çocuğunu emanet edeceği kişinin daha önce suç işlemiş olmasını istemez.


Kek ve Kurabiye yapımı:

Bayanların en yatkın olduğu işlerden biri yemek yapmaktır. Yemek yapmaktan keyif alıyorsanız ve iddialıysanız son zamanlarda moda olan “şekilli kurabiye, kek ve pasta” sektöründe yer almak için bir fırsatınız var demektir.

Tavsiyemiz önce çeşitli kaynaklardan orjinal kurabiye ve pasta çeşitleri bulup bunları yapmayı evde denemeniz. Ayrıca İtalya’da her sene konuyla ilgili düzenlenen fuara da katılabilirsiniz. Oradan her türlü mutfak aleti alabilir ve çeşitli yiyecek türleriyle ile ilgili fikir toplayabilirsiniz.

Kurabiyeleri yaptınız; şimdi sıra bunları satmaya geldi. Eğer bir dükkan açacak sermayeniz yoksa bu tip yiyeceklerin en meraklıları olan lüks restoranlar, pastaneler ve kafelerdir. Buralara kolunuza piknik sepetinizi takıp yaptığınız taze kurabiyeleri pazarlayabilirsiniz. Kurabiyeleriniz tutarsa emin olun ününüz hemen duyulacaktır.


Güzellik Uzmanlığı:

Bu tür konulara meraklıysanız ve meslek haline dönüştürmek istiyorsanız ilgili kurslara katılıp sertifika almanız gerekecektir. Piyasadaki klasik yöntemleri uygulamak istemiyorsanız yurt dışına açılıp orada Türkiye’de olmayan bir yöntem bulmanız ve onu burada tanıtmanız daha orjinal ve ilgi çekici olabilir.

Yurt dışında nereye gideceğinizi bilemiyorsanız internette biraz araştırma yapmanızı tavsiye ederiz. Malzemeleri pahalı olacağı için kara geçene kadar dişinizi sıkmanız gerekecek.


Eğitmenlik:

Günümüzde üniversite bitince eğitim bitmiş sayılmıyor. Tüm şirketler elemanlarını hem teknik hem de kişisel gelişim eğitimlerine gönderiyorlar. Bu sektör 15 senedir ülkemizde yükselmekte. Daha önceki iş tecrübenizle hitabet yönünüzü kuvvetlendirip birleştiririseniz eğitim kuruluşlarında dışarıdan eğitmen olarak çalışmak için şansınız oldukça fazla.

Kendinize konu belirleyip eğitim içeriğinizi kendiniz oluşturabileceğiniz gibi kuruluşun kendi programlarına da adapte olabilirsiniz. Ya da kendi eğitim programınızı koltuğunuzun atına alıp kendi şirketinizi de kurabilirsiniz.


Tercümanlık:

43089279 – interpreting – microphone and switchboard in an simultaneous interpreter booth (shallow dof)

Dil bilen herkes tercüme işine el atmayı en az bir kere düşünür. Fakat bu işin zorluklarını ve onları neler beklediğini bilmezler. Eğer siz de evinizde “oturduğum yerden çeviri yapar para kazanırım” diyorsanız önce bu yazıyı okumanızı şiddetle tavsiye ederiz.

Bu sektörde İngilizce ile diğer diller arasında maddi getiri açısından bazı farklar var. Eğer Rusça, Japonca, İspanyolca veya Almanca biliyorsanız maddi getirisi İngilizce çeviriden daha fazla olabilir çünkü günümüzde neredeyse herkes İngilizce biliyor.

(Tercümanlık ile ilgili yalnış bir kanı var: Dil bilen herkes tercüme yapabilir. Üzülerek bunun doğru olmadığını söylemek durumundayım. Nedenlerini film çevirilerini örnek vererek açıklayabiliriz. Her iki dile de hakim olmayan çevirmen, günlük dili yanlış çevirerek dilimize yeni ifadeler sokar.

Örneğin Türkçe’de “kişisel alma” İngilizce’deki “don’t take it personel”dan gelir ki aslında bunun doğrusu “üzerine alınma”dır. Toplumsal bir yanlışın sebebi olmak istemezsiniz öyle değil mi? Kısacası çeviri yapacağınız her iki dile de oldukça hakim olmalı, kültürlerini tanımalı, ve çok okumalısınız.)

İkinci bir zorluk da çevirmenin parasını bir türlü zamanında alamamasından kaynaklanır ki bu yüzden doğduğuna pişman olanlar bile var.

Ayrıca uzun zaman gözlerinizi kör edercesine çalışmak zorunda kalırsınız.

Ya da bazen sebil gibi gelen çevirilerin arkası birden kesilebilir. Sonuç: İşsiz kaldınız!

Tüm bunlara rağmen (benim gibi) ısrarcıysanız şimdiden size kolay gelsin diyoruz. Azimli olanlara tercüme bürolarını, gazete ve dergileri, yayın evlerini ve ilaç firmalarını gezerken ellerine daha önce yaptıkları örnek bir çeviriyi alarak gitmelerini tavsiye ederiz.


Danışmanlık:

Patronunu, şirket politikasını veya maaşını beğenmeyen ve yeterince tecrübe sahibi olduğu için harcandığını düşünen herkes kendi konusunda danışmanlık yapmaya başladığı için son zamanlarda elimizi sallasak danışmana çarpıyor. Bu yüzden şarlatan muamelesi görmek istemiyorsanız danışmanlığınızı sağlam temeller üzerine oturttuğunuzdan emin olun.

Ne yaparsanız yapın piyasa araştırması yapmayı ihmal etmeyin.

94%
İnceleme
  • Kullanıcı Deneyimi

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.