Katılım Bankasından Faizsiz Konut Kredisi Başvurusu

0 156

Katılım Bankasından  Faizsiz Konut Kredisi Başvurusu – Katılım bankalarını kar – zarar ortaklığına dayalı olan, faizli sistem içermeyen ve prensiplerine göre bankacılık işlemlerini düzenleyen bir banka türü şeklinde tanımlayabiliriz. Bu bankalar diğer normal bankalar gibi müşterisine konut, taşıt, iş yeri, yatırım gibi kredi türleri yerine kendi deyimleri ile finansman desteği sağlayan yapıdadır. Katılım bankası konut kredisi konusunu inceleyeceğimiz yazıda katılım bankaları ve çalışma sistemlerine de değineceğiz.

Faizsiz kredi başvurusu yapmak isteyen vatandaşların birçoğu sistemin nasıl işlediğini ve nasıl başvuru yapılacağını tam olarak bilmiyor. Çoğu insan bankalarla ve finans kurumları ile direkt olarak muhatap olmadan yakınlarına sorarak bilgi sahibi olmaya çalışıyor. Finansman desteği aşamalarını, nelerin gerekli olduğunu kulaktan dolma şekilde öğrenmeye çalışıyorlar. Bu makalemizde katılım bankalarının faizsiz finansman sistemini inceliyoruz.

Faizsiz Kredi Veren Bankalar

Faizsiz kredi, konut kredisi ya da bilinen adıyla ‘finansman’ desteği almak isteyen müşteriler ilk olarak hangi bankaları bu hizmeti verdiğini merak etmekteler. Faizsiz hizmet veren finans kurumları 1985 senesinde Özal hükümeti döneminde geçen Özel Finans Kurumu kararnamesi sonrası faaliyete başladılar. Ülkemizde muhafazakar kesimin ilgi ve tercihini çeken katılım bankalarının listesi şöyle;

Türkiye Finans: 1991 yılında kurulan Türkiye Finans’ın hisselerinin büyük bölümü Suudi NCB’ye aittir ve yerli hissedarı yoktur.

Vakıf Katılım: 2015 senesinde kurulan Vakıf Katılım ise Türkiye Cumhuriyeti Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğünce kurulmuş ve resmi bir katılım bankasıdır.

Kuveyt Türk: 1989’dan itibaren hizmet vermektedir. İsminden de anlaşılacağı gibi sermayedarların önemli bir çoğunluğu Kuveytli finansörlerdir. Bünyesinde yerli hissedarları da mevcuttur.

Albaraka Türk: kuruluş tarihi 1985 olan Albaraka Türk de büyük çoğunluğu Arap finansörlerden oluşurken bünyesinde yerli hissedarları da barındırır.

Ziraat Katılım: 2014 yılından beri hizmet vermektedir. Resmi yapıdadır.

Mürabaha  Kredisi Sistemi

Katılım bankaları esas olarak faizsiz bankacılık prensibini benimsediği için faiz içeren hiçbir işlem yapmamaktalar. Bu finans kurumları müşareke, mudarebe ve mürabaha adı verilen sistemlerle çalışır. Yazımızla ilgisi olan mürabaha konusundan bahsedeceğiz.

Mürabaha sistemi, paranın daha yüksek miktarda paraya karşılık olarak satılması (faiz sistemi) yerine, satın alınacak malın peşin veya kısa vadeli şekilde katılım bankasınca satın alınıp, bu malı almak isteyen müşteriye daha uzun vadede veya vade farkıyla satması işlemidir.   Özetle katılım bankasıyla konut kredisi başvurusu yapıp kredi çektiğinizde parayı değil de direkt olarak malı vade farkıyla satın alıyorsunuz.

Faiz Yerine Kar Payı

Normal bankalar konut kredileri için faiz uygulaması yaparken katılım bankaları bunun yerine kâr payı sistemini kullanıyor. Katılım bankaları bir konut için finansman desteği verdiğinde o konut için borç bitene kadar ipotek uygular. Bu konutun yıllık DASK ve yangın sigortaları giderlerini konut sahibi karşılar.

Görüldüğü gibi katılım bankalarının finansmanlarının, diğer bankaların konut faizlerinden farkı faiz sistemi yerine kar payı uygulamasıdır ve katılım bankaları satın alınacak konutu ilk aşamada bizzat satın alır. Klasik bankaların konut kredilerindeki dosya masrafları, sigorta, ekspertiz uygulamaları katılım bankalarında da aynı şekilde geçerlidir.

Katılım bankası konut kredi başvurusu yapmak istediğinizde katılım bankaları sizlere 120 aya varan vade imkanları sunarlar.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.