Kredi karti asgari tutar ödenmezse ne olur (Güncel 2018)

0 1.021

Kredi kartı asgari tutarı kart borcunuza göre hesaplanmaktadır. 15.000 TL’ye kadar olan kredi kartı borcunun %30’u asgari tutarı olmaktadır,  Bu oran borç miktarına göre değişmektedir. Ekteki tabloya göre asgari tutarınızı hesaplayabilirsiniz. Bu makalemizde Kredi karti asgari tutar ödenmezse ne olur sorusuna detaylı bilgi vereceğiz.

Kredi Kartı LimitiYüzde
0 TL – 15.000 TL30
15.001 TL – 20.000 TL35
20.001 TL ve üzeri40
Yeni Alınan Kartlarda İlk Yıl40

Kredi kartı asgari tutarınızı son ödeme tarihinde ödemeniz gerekmektedir. Son ödeme tarihi hesap kesim tarihinden 9 gün sonra olarak belirlenmektedir. Eğer borcun tamamını ödeyemiyorsanız asgari tutarı ödeyebilirsiniz. Bu tutarı ister siz hesaplayın isterseniz de internet bankacılığından kredi kartı borç ödeme ekranından ödemeniz gereken asgari tutarı görüntüleyebilirsiniz.

Kredi kartı borcunun hepsini ödeyemiyorsanız asgarisini ödemenizi tavsiye ediyoruz. Eğer onu da ödemezseniz kredi notunuz hemen düşecektir. 1 gün gecikme bile kredi notunu etkiler ve kredi notu raporunda kırmızı olarak kalır.

Kredi karti asgari tutar ödenmezse ne olur ?  kredi kartı borcunuz bir sonraki aya devredilir ayrıca borcunuza gecikme faizi yansıtılır. ilk ay herhangi bir yasal takip işlemi yapılmaz ama ilk günden sonra banka sizi aramaya ve borcunuzu hatırlatmaya başlar. Eğer borcunuzu ödemezseniz yasal takip başlatılacağını söyler.

Borcunuz 2. aya faizi ile devredilir ve yeni kart borcunuzla yeni asgari tutar hesaplanır eğer yine ödemezseni,  banka kredi kartınızı kullanıma kapatır,Burada dikkat etmeniz gereken  hususlardan biri, kartınız kullanıma kapatıldıtan sonra borcunuzu öderseniz banka kartınızı tekrardan kullanıma açmayabilir. Bu durumlarda banka kredi notuna bakar, Ki kredi notunuz otomatik olarak düştüğü için banka kartı tekrardan kullanıma açmayabilir.

Yasal olarak 3. dönem yine borcunuzu ödeyemez iseniz banka yasal takibi başlatır. Banka sizi arıyarak kredi kartı borcunu ödemezseniz yasal takip işlemine başlayacağını belirtir. 7 gün içerisinde borcunuzu ödeyemezseniz yasal takip başlar ve icra yoluyla tahsile gidilir.

kredi kartı asgari tutar hesaplama

İcralık kredi kartı borcunuz, Eğer çalışıyorsanız maaşınıza haciz konulur ve çalıştığınız kurum aylık maaşınızın 1/4’nü keserek bankaya gönderir, kredi kartı borcuna ek olarak gecikme faizi, Avukatlık masrafları da eklenir. Ayrıca banka tüm bankalarda ki hesaplarınıza bloke koyabilir. Hesaplarınıza borç miktarı kadar bloke konur ve borcunuzu ödemedikçe o bloke kalkmaz. Ayrıca Borcunuzu ödemediğinzi için kara listeye girersiniz. Bu süreçten sonra hiç bir banka size ne kredi nede kredi kartı verir tamamen yasaklı olursunuz.

72 Ay Yapılandırma yapın

Böyle durumlarda eğer Kredi karti asgari tutar ödenmezse  bankaya giderek kredi notunuz düşmeden kredi kartı yapılandırma isteyin yeni yasa ile 72 aya kadar kredi kartı borcu yapılandırma yapılabiliyor.  Banka yüksek faizden yapılandırma teklif ederse çalıştığınız başka bir bankaya giderek veya başka bankada ki kredi kartına borcunuzu transfer ederek taksitlendirebilirsiniz.

Kredi kartı asgari tutarı ödenmezse ne olur sorusuna kısaca açıklamak gerekise 97 gün içerisinde ödemezseniz yasal takip başlatılır. Yasal takip sonrası banka icra yoluyla alacağını tahsil yoluna gider, kara listeye girer ve bankalarda 5 yıl yasaklı olursunuz.

Makalemizde detaylı olarak Kredi karti asgari tutar ödenmezse ne olur sorusuna cevap verdik. Eğer merak ettiğiniz sorular varsa yorum alanından veya Soru Cevap Bölmünden bize sorabilirsiniz.

90%
İnceleme
  • Kullanıcı Deneyimiz

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.