Kredi Kartı Borcuna Hapis Var Mı?

0 333

Kredi Kartı Borcuna Hapis Var Mı – Günümüzde bankaların sadece özel müşterilerine verdiği kredi kartları, kullanım sayısını her geçen arttırmaktadır. Yapılan son araştırmalara göre piyasada aktif olarak 40 milyon adet kredi kartı ve banka kartı bulunmaktadır. Kart kullanımın bu denli artış göstermesi, kredi kartlarının gerekli bir araç olduğunun göstergesi olmuştur. Kredi kartları her ne kadar avantajlı bir araç olsa da, zamanla büyük sorunları da beraberinde getirmektedir.

Son zamanlarda kredi kartı borcu yüzündn çeşitli sorunlar yaşayan ve hatta kendi hayatına son veren insanların haberleri yapılmaya başlandı. Bu sonuca göre, kredi kartı kullanımında bilinçsiz bir yaklaşım sergileniyor. Kredi kartları ödenmez ise, büyük sorunlar sizleri bekleyebiliriz. Öncelikle mutlaka kredi kartı ödemelerinizi düzenli yapmalı ve geciktirmemelisiniz.

Kredi Kartları Ödenmezse Ne Olur?

Kredi kartınızı 1-2 aylık bir süreçte ödemezseniz veya geç öderseniz, yalnızca kredi notunuza etki edecektir. Fakat bilindiği gibi banka finansal ürünleri kullanabilmek için, yeterli kredi notuna sahip olmalısınız. Bu da demek oluyor ki, kredi kartlarınızı düzensiz öderseniz ileride finansal ürünleri kullanma büyük zorluk yaşayacaksınız. Kredi kartınızı 3 aylık bir süreç içerisinde ödemediğini düşünürsek eğer, bu süreçten sonra sizleri zorlu bir zaman dilimi bekliyor diyebiliriz.

İlk olarak kredi kartını kullandığınız banka, zamanla sizlerin borcunuz olduğuna dair mesajlar atar ve ödeme yapmanızı ister. Ardından ödemeyi görmezler ise, olayı direk avukatlık bürosuna yönlendirir. Avukatlık bürosundan bir yetkili sizleri devamlı arar ve icra, hapis mesajları atar. Bu süreç başta imkansız gibi gözükse de, 1 aylık bir süreçte icra memurları adresinize gelebilir.

Avukatlık bürolarında genel işleyiş ilk olarak maaş hesaplarına koyulan blokedir. Eğer bir maaşınız varsa ve hangi bankadan alıyorsanız alın, o maaşa bir daha dokunamazsınız. Bu aslında borcunuzu ödemek için yapılan bir uygulamadır. Bu durumda maaşınız yatmaya devam eder fakat yalnızca borcunuz kadar para bloke edilir. Doğal olarak maddi sıkıntıya da düşebilirsiniz.

Bu durumun da sonuç vermemesi, devamında icra olayını başlatacaktır. İcra memurları adresinize gelerek ilk önce aracınız var ise aracınızı, daha sonra sahip olduğunuz tüm mallara icra işlemi yapar. İcra edilen mallarınız, borca karşılık alınır ve bir daha geri verilmez. İcra yolunun da başarısız olması durumunda, olay mahkemeye kadar taşınabilir.

Kredi Kartı Borcuna Hapis Cezası

Kredi kartı borcunuz eğer yüksek tutarlardaysa, hapis yatmanız muhtemeldir. Yukarıdaki sonuçlar hiç bir şekilde sonuç vermez ise, avukatlık bürosu sizi mahkemeye verir ve 3 aylık bir süreçte hapis yatabilirsiniz. Bu konuda eğer anlaşmaya varır ve kredi kartı borcunuzu yapılandırma fırsatı sunulursa, hiç düşünmeden kabul edilmelidir. Bu durumda hapis cezasından sorunsuz şekilde kurtulabilirsiniz. Fakat aksi durumda borcunuz kadar ceza çıkar ve en fazla 3 aya kadar hapis yatarsınız.

 

 

 

Kredi Kartı Borcuna Hapis Yatınca Ne Gibi Olumsuz Sonuçlar Olur?

Hapis yatma sürecinize kadar geçen zamanda kredi notunuz zaten çok zarar görür. Üstüne bir de hapis yattığınız zaman, kredi notunuz adeta diplere inecektir. Doğal olarak devam eden süreç içerisinde kredi almanız zorlaşacak ve sizlere bir daha kredi kartı fırsatı verilmeyecektir. Hapis cezasına kadar gelen süreç içerisinde kredi notunuz diplerde olacağı için en az 10 seneye kadar finansal ürünleri kullanamayacaksınız. Artık tamamen kara listede yer alacak ve bankaların riskli müşteri grubunda olacaksınız.

Kredi Kartı Borcuna Hapis Yatmamak İçin Ne Yapılmalıdır?

Mahkemeye gelmeden önce bankayı arayarak, orta yol bulmaya çalışabilirsiniz. Aslında bankalar bu konuda uzlaşmayı sever ve kredi kartı borcunuzu yapılandırabilir. Bu yapılandırma sayesinde borçtan kurtulan bir çok insan olduğunu söyleyebiliriz. Kredi kartı yüzünden kendi sicilinizin zarar görmemisini istiyorsanız, mutlaka borçlarınızı yapılandırın. Çünkü hapis yatmanız durumunda hem kredi siciliniz, hem de bireysel siciliniz zarar görecektir. Eğer borcunuz var ve önemsemiyorsanız, mutlaka ödeyin. Bir kaç lira için hapis yatmak, sonunda pek çok olumsuz sonuçları doğuracaktır. Borç tutarı azsa, nakit olarak da kapatabilirsiniz. Bunun dışında bankaların sunmuş olduğu, borç kapatma kredisini de kullanabilirsiniz. Fakat yapılandırma yapmanız, sizler için çok daha avantajlı olacaktır ve aynı zamanda kredi notunuz da çok zarar görmeyecektir.

Kredi Kartı Borcuna Hapis Var Mı makalemizle ile ilgili sorularınızı yorum alanından sorabilirsiniz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.