Kredi Kartı CVV Kodu Nedir?

0 155

Kredi Kartı CVV Kodu Nedir – CVV kelimesi İngilizce bir kelime olup ‘’ Card Validatin Valua ’’ kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır. CVV Türkçe manası ile Kart doğrulama kodu olarak bankacılık sektöründe tanımlanmıştır.

CVV kodu Visa banka kartları ve Visa kredi kartları için kullanılmakta olup Master banka ve kredi kartlarında başka bir isimler anılmaktadır.  CVV kodu tüm bankaların Visa kredi kartlarında ve banka kartlarında kartın arka yüzünde ve arka yüzündeki sağ tarafında yer almaktadır.

Güvenlik kodu olarak bilinen (CVV) Visa Banka kredi kartları ve Visa banka kartlarında 3 haneli olarak yer almaktadır. Arka yüzde imza şeritlerinde yer alan 3 haneli CVV güvenli alışverişler için 2001 Ocak ayında yürürlüğe girmiş ve tüm bankalar tarafından kullanılması zorunlu hale getirilmiştir.

3 haneli kod özellikle internet üzerinden yapılan online alışverişlerde ve sanal mağazalarda yapılan alışverişlerde kullanılmakta olup doğru girilmeyen CVV kodu ile alışveriş yapılamamaktadır. Kod (Arka tarafta ki 3 haneli kod) bir güvenlik şeridi ve numarası olduğu için ikinci kişilerle paylaşılmamalı ve ikinci kişilere ulaşacak şekilde notlar alınmamalıdır.

Peki,Kredi Kartı CVV kodu nedir?

Kredi Kartı CVV Kodu Nedir sorusuna gelirsek, 3 haneli kod bir kredi kartı veya banka kartı numarası veya şifresi gibi algılanmamalıdır. Visa kredi kartı ve Visa banka kartı kullanıcıları tarafında yapılan alışverişlerde mağdur olmamaları, sahtekârlık işlemlerine maruz kalmamaları ve ekonomik güveliğinin sağlanması amacı ile uygulanmaktadır.

Günümüzde bu 3 haneli güvenlik kodu olmadan kartınızdan para çekilemez, Ancak bazı sahtekarlıkların artması güvenlik önlemlerini daha da artırılmış durumunda, Kart alışverişlerinde yurt içi sitelerin hemen hepsi 3 haneli güvenlik kodu istemektedir.

Buna ek olarak bankaya yönlendirerek sms ile doğrulama yapmanız gerekmektedir. Fakat Yurtdışı online sitelerinde sms doğrulaması sistemi oturmamış bu nedenle internet alışverişlerinizi bankaların internet bankacılığı aracılığı ile sanal kart kullanarak yapmanız sizin için daha güvenli olacaktır.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.