Kredi Kartı Limiti En Fazla Ne Kadar Olur?

Kredi Kartı limiti Maaşımın en fazla kaç katı 2017

0 432

Kredi kartı limiti en fazla ne kadar olur.? Kredi kartı başvurusu yapılırken bankalar önce kredi kartı başvurusunu değerlendirmek için kredi notuna bakmaktadır. Kredi notunuz yüksekse yani 1500 ve üzeri ise kredi kartı başvurunuz onaylanır limit ise ilk yıl beyan ettiğiniz gelirin 2 katı kadar bir limit verilir.  2. ve sonraki yıllarda ise net gelirin 4 katını aşamaz.

Ama kredi notunuz düşükse az riskli bölümde yer alıyorsa ve kredi kartı başvurunuz onaylanırsa limiti bankanın tercihine kalmıştır. Geliriniz yarısı hatta 4’te 1 kadar bir limit verebilir. Bu tamamen sizin kredi notunuza göre belirlenmektedir.

Kredi notunu; Findeks veya bankaların internet bankacılığında belli bir ücret ödeyerek öğrenebilirsiniz.

Bankadan kredi kartını aldıktan sonra bankaya otomatik limit artımı talimatı vermeniz halinde harcamalarınıza ve ödemelerinizi göre banka limiti Arttırılabilir. Arttırılabileceği gibi  kredi notunuzun yükselmesi halinde yine kredi kartı limiti artımı banka tarafından yapılabilir.

Banka sizden haberi olmadan kredi kartı limitini artıramaz. Eğer otomatik limit artımı talebinde bulunursanız periyodik olarak yukarıda saydığım kriterlere göre limit artırımı yapabilir banka tarafından. Eğer otomatik limit artırım yapılırsa 15 gün içerisinde itiraz edilmez ise limit geçerli olur itiraz etmeniz halinde limit artırımı geri çekilebilir.,

Sizden habersiz limit artımı yapılmayacağı için siz ya otomatik limit artırımı talimatı vermeniz veya siz çalıştığınız bankanın müşteri hizmetlerini arayarak limiti artırım talebinden bulunabilirsiniz.

Kredi Kartı limiti Maaşımın en fazla kaç katı 2017

En çok sorulan sorulardan biri de Kredi Kartı limiti Maaşımın en fazla kaç katı 2017 olabilir? Bankalar limitleri gelirinize göre belirlemektedir.Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu tarafından yayınlanan BANKA KARTLARI VE KREDİ KARTLARI HAKKINDA YÖNETMELİKTE DEĞİŞİKLİK YAPILMASINA İLİŞKİN YÖNETMELİK’te Kredi kartı limitinin maaşın yani gelirin en fazla 4 katı limit artırımı yapabilir.

Yasada açıkça belirtilen bu maddeye göre Maaşınızın en fazla 4 katına kadar limiti artırımı alabilir, ama yine kredi notunuz yüksekse bu limiti alabilirsiniz. Eğer Kredi notunuz düşükse banka limit artırım talebinizi olumsuz cevaplayabilir.

Yönetmeliğin 2. Maddesinin 2. fıkrasına şu şekildedir; Kart çıkaran kuruluşlar, kart hamilleri talep etmedikçe kredi kartı kart limitlerini artıramazlar. Kart çıkaran kuruluşlarca Kanunun 9 uncu maddesi hükümleri çerçevesinde değerlendirme yapılması şartıyla, kart hamillerinden Kanunun 8 inci maddesi hükümleri çerçevesinde belirlenen yer ve kanallardan alınacak genel nitelikteki talimat üzerine periyodik limit artırımı yapılabilir.

Kredi Kartı Limiti En Az Ne Kadar?

 

Kredi Kartı limiti belirlenirken sizin finansal karneniz olan Kredi notu raporuna bakılır. Bankalarda olan kredi ve kredi kartlarınız, Hesaplarınızın durumu, Ödeme alışkanlıklarınız vs gibi tüm finansal bilgilerinize göre bakılarak bir banka tarafından limit belirlenmektedir.

İlk başvuruda, Bankalar kredi  notuna göre kredi  kartı limiti 500 TL olabileceği gibi net gelirinizin 2 katına kadar limit belirleyebilir. Bu tamamen sizin kredi notunuza ve bankanın inisiyatifine kalmış bir husustur.

Maaşa göre kredi kartı limiti hesaplama işlemi yapacak olursak, diyelim ki siz aylık olarak 5200 TL bir geliriniz var. Ve kredi notunuz da iyi, ilk kredi kartı başvurusunda banka size en fazla maaşınızın 2 katı kadar limit verebilir. Yani 10400 TL olabilir. 2. yıl ve sonraki yıllarda ise bu oran gelirinizin 4 katına kadar çıkabilir.

Aylık net geliriniz 1404 TL yani asgari ücret size banka ilk yılda en fazla 2808 TL’lik limitli bir kredi kartı verebilir. Kredi kartı başvurusunda gelirinizi ibraz etmeniz ve banka ibraz ettiğiniz geliri çalıştığınız yerden teyit edebilir.

Kredi kartını aldıktan sonra kredi kartı limit artırımı için bankayı aradınız ve gelirinizin 3000 TL’den 4000 TL’ye çıktığını bu nedenle limit artırımı istediniz. Banka çalıştığınız kurumun bilgilerini aldıktan sonra Çalıştığınız kurumu arayarak gelir teyidini aldıktan sonra limit artımı yapabilir.

97%
İnceleme
  • Ziyaretçi Memnuniyeti

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.