Kredi kartı ne zaman avukatlık olunur?

6

Kredi kartı ne zaman avukatlık olunur – Günümüzde hepimiz kredi kartları ile haşır neşiriz. Şüpheniz getirdiği bu kartlar çağımız devrim niteliğinde yeniliklerden biri. İnsanlar kredi kartları sayesinde, yanında nakit bulundurmaya gerek olmadan tüm harcamalarını bu kartlar ile halledebiliyor. Peki bu kartlar gerçekten bu kadar masum mu ? Bence hiç değil. Günümüzde neredeyse her 4 insandan birisi ya kredi kartı ile ilgili sorun yaşıyor, ya da geçmişte yaşamış.

Bunun sebebi kredi kartlarının üzerimizde yarattığı illüzyon. Bir kart yardımı ile satın aldığımız esnadan cebimizden para çıkmadığından, beyin ne kadar çok harcama yaptığımızın farkına varamıyor. Bilinçsiz bir şekilde sürdürülen bu alışveriş furyası ay sonu gelen kart ekstresi ile adeta sezon finali yapıyor, hayallerimizi kabusa çeviriyor.

Çevremizde kredi kartlarının borçları ile boğuşan bir çok insan var. Kimi bir şekilde bu borçları ödeyip kredi kartına tövbe ediyor, kimi için ise bu olay hukuki boyut kazanıyor. Eminim siz de kredi kartları yüzünden mahkemelik olmuş insanlarla karşılaşmışsınızdır. Peki kredi kartı ne zaman avukatlık olur ? Ne zaman hukuki işlemlerle karşılaşılır ?

Kredi kartının borçlarının hukuki sonuçları

Yukarıda da bahsettiğim gibi ülkemizde avukatlık kredi kartı mağduru oldukça fazla. Peki , iş o raddeye nasıl geliyor ? Kredi kartınız ekstresi, bir aylık harcamalarınızın tutarını size ileten yazılı belgelerdir. Ay içerisinde sizin belirlemiş olduğunuz bir gün sizin hesap kesim tarihiniz, dolayısıyla o ayın borç bilgisinin kesinleştiği tarihtir. Kredi kartınızın ekstresi size e – posta ya da klasik posta aracılığı iletilir. Kredi kartınızın ekstresi size ulaştıktan sonra ödemek için tam 9 gün mühlet verilir.

Banka sizden borcunuzun ya tamamını, ya da asgari ödeme miktarını 9 gün içerisinde ödemenizi talep eder. Eğer bu mühlet içerisinde borcunuzu ödemezseniz banka size uyarı gönderip, borcunuzu ödemenizi talep eder. Kredi kartınızın borcunu ödemediğiniz ilk ayın ardından eğer kredi kartınızın limiti dolmadıysa ikinci ay hala kredi kartınızı kullanmaya devam edebilirsiniz. İkinci ayın sonunda yeniden kart ekstreniz gelir.

Bu ekstrede hem geçen ay ödemediğiniz borç, hem de bu ay yaptığınız harcamalar görünür. Banka size borçları ödemek için yine 9 gün mühlet verir. Eğer yine bu dokuz gün içerisinde en az asgari miktarda borcunuzu ödemediyseniz banka bu sefer kredi kartınızı harcama yapmaya kapatır.

Borcunuz ödediğiniz an tekrar açmak kaydıyla kartınızı dondurmuş olur. Size tekrar uyarı mesajları atıp borcunuzu ödemeniz gerektiğini söyler. Bir ay sonra üçüncü ayın ekstresi gelir. Banka sizden son kez borçlarınızı ödemenizi talep eder. 9 gün içerisinde borcunuzu ödemezseniz banka idari takip süreci başlar. Banka size 7 gün içerisinde borcunuzu ödemenizi, aksi takdirde yasal takip süreci başlatacağını bildirir. Siz yine o 7 gün içerisinde de kart borcunuzu ödemezseniz, bankalar artık son çare olarak yasal takip sürecini başlatır. Yani sizin anlayacağınız, kredi kartınız vesilesi ile avukatlık olmanız tam 97 gün sürer.

Avukatlık Olmamak İçin Neler Yapılmalı

Avukatlık olmanız dahilinde borç icra yoluyla tahsile gider. Bu şekilde kara listeye alınırsınız. ve Kredi notunuz sıfırlanır hiç bir banka ne kredi kartı verir nede kredi verir. Avukatlık olmamak için borcunuzun en azında asgarisini ödeyin. Eğer ödeyemiyorsanız bankaya giderek yapılandırma talebinde bulunun. Yapılandırma ile kredi kartı borcunuzu taksitlendirebilir bu şekilde de borçlarınızı kapatabilirsiniz.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.