Kredi notuna göre Kredi faizi nedir? Ne kadar kredi çekebilirim?

4

Kredi notuna göre Kredi faizi nedir? Ne kadar kredi çekebilirim – Böyle birşey de mi var? evet başlık doğru bankalar kredi notuna göre kredi faizini belirliyor ve buna göre sizlere teklif yapıyorlar. Bunu detaylı olarak sizlere anlatacağım bizzat benim tarafımdan denenmiş bir yöntemdir. Ayrıca ING bank şuan kişinin kredi notuna göre kredi faiz oranlarını belirliyor. Reklamlarda da gördüğünüze eminim.

Şimdi efendim geçenlerde ihtiyaç kredisine ihtiyaç duydum bankaya gittim, öncelikle çalıştığım bankaya gittim, krediye ihtiyacım olduğunu başvuru yapmak istediğimi belirtim. Banka’da arkadaş sağolsun hemen işlemlere başladı ve ancak sistem kredimi onaylamadı! Başvuruyu yapan personelde şaşırdı, Sistem bugün hata var bu nedenle krediniz onaylanmadı ben yarın tekrar başvuru yapar sizi ararım dedi. Tamam dedim üstünde pek durmadım, Yarın oldu arkadaşı aradım, Kredi notum düştüğü için kredim onaylanmıyor. Ancak kendisi şube yetkisini kullanarak kredimi onaylayacağını bir kaç gün beklemem gerektiğini ifade etti. Kredim acil olmadığı için tamam dedim. Bu arada kredi notumun düşük olmasının sebebi bir hesabımdan otomatik fatura ödenmiş ve faturanın bir kısmı avans hesaptan çekilmiş bende farkına pek varmadım. Avans hesabın ödemesini zamanında yapmadığım için kredi notum düşmüş. Her neyse arkadaş bir iki sonra tekrardan aradım, Kredi notum düşük olduğu için banka krediyi onaylamıyor ancak ben şube yetkisini kullanarak onayladım fakat bu sefer kredi faiz oranı yüksek çıktı, Tabi yüksek çıktı demedi, bilmem aradaki fark azmış vs. öyle böyle değil yakşalık 25 puan bir faiz artışı oldu. Kredi başvurusunu iptal ettim hemen, avans hesabımdan dolayı kredi notum düşmüştü ya hemen avans hesap borcunu kapattım, bir kaç lirada fazla yatırdım.

1 hafta sonra kredi notum yükseldi Bu sefer başka bir bankaya gittim, Çünkü çalıştığım banka bana göre bana yanlış yaptı, şube yetkisini kullanıp yine faiz oranları yüksek çıkıyorsa ben kabul edemem deyip başka bir bankanın kapısını çaldım.

Bu sefer kredi notum yüksek ve kredi faiz oranlarını düşürmem gerekiyor. Başvuru işlemlerini yaptım, kredi başvurum hemen onaylandı, ancak kredi faiz oranlarının yüksek olduğunu bu nedenle kredi faiz oranlarını düşürmelerini rica ettim, başka banka daha uyguna veriyor bla bla.. dan sonra personel arkadaş hemen şube yetkisini kullandı ve 5 puanlık bir indirim yapıldı. İşte şube yetkisi böyle kullanılır.  Banka çalışanı da böyle risksiz bir çalışanı kaçırmak istemez, çünkü biliyor ki hangi bankaya gitsem bu kredi notu ile (kredi notum 1600) her banka kredi verir.

İşin teknik kısmını anlatmak gerekirse böyle anlatalım, Tahvilleri düşünün, Devlet tahvillerinin faiz oranları düşüktür çünkü geri ödenmeme riski yoktur, Fakat bir özel kuruluşun örn iş bankası tahvillerinin faizler oranları devlet tahvillerine göre yüksektir az da olsa geri ödenmeme riski vardır. Fakat leyla A.Ş. Tahvillerinin faizleri daha yüksektir. Çünkü bu şirketi pek kimse almıyor, ve ben bilmediğim bir şirketin tahvilini ancak çok kazanırsam alırım işte bu nedenle riski ile birlikte ve yüksek faiz getirisi ile leyla A.Ş. tahvillerini alabilirim.

İşte kredi notu da tahvillerde ki şirketler temsil eder. Eğer sizin kredi notunuz yüksekse geri ödenmeme riskiniz azdır bu nedenle kredi faiz oranları düşüktür, Fakat kredi notum düşük geri ödenmeme riskim azdan çok, banka riski alarak bana kredi vermek istiyor. Bunun karşılığında da faiz oranlarını yükseltiyor. çok yazdım galiba sorularınızı yorum alanında sorabilirsiniz cevaplamaktan mutluluk duyacağım.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.