PTT Kargo Takip Yöntemleri (güncel 2018)

Aliexpress ve Yurt içi Kargo takibi

0 321

PTT Kargo Takip Yöntemleri – PTT’den bir kargonuz geliyor? PTT kargom nerede? İsimden sorgulama işlemi veya aliexpress ve diğer yurtdışı sitelerden aldığının ürün nerede nasıl sorgulama yapabilir ile ilgili tüm detayları içerik kargo takip yazımızı hazırladık.

PTT Kargo Takip Yöntemleri

PTT kargo ile gelen ürünüzü bir çok çeşitli yöntemler sorgulayabilirsiniz. Ürününüz Türkiye’de ise sorgulamak için 2 yöntem bulunmaktadır. PTT’nin resmi sitesinden sorgulama işlemi, gonderitakip.ptt.gov.tr

Bu siteye girerek Kargo barkod numarasını girerek anlık olarak nerede olduğunu, nereden geldiğini ile ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz.

PTT kargo diğer kargolara göre oldukça hızlı olduğunu belirtelim, Ayrıca sunduğu hizmet ve Kurumsallığı ile tercih sebebi, Ayreten uygun kargo fiyatları nedeniyle en çok tercih edilen kargo şirketleri arasından yer almaktadır. PTT’nin resmi sitesine tıkladınız fakat site ulaşılamıyorsa veya başka bir sorun varsa, bu hizmetten daha hızlı bir hizmet olan e-devlet PTT kargo takip hizmetinden yararlanabilirsiniz. turkiye.gov.tr/ptt-gonderi-takip

Sitesinden yine barkod numarasını girerek kargonuz ile ilgili detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. E-devlet sitesi üzerinden verilen hizmet diğer siteye göre daha çok ve ayrıntılı olarak güncellendiğini hatırlatalım. İlk önceliğiniz e-devlet olsun.

Yurt Dışından Gelenler PTT Kargo Takibi Nasıl Yapılır?

Yurtdışından bir ürün aldınız, Yurtdışında gelen ürünler genelde PTT kargo ile gönderilir. Ama ürün Türkiye’ye girmeden PTT kargo’ya ayrıntılar yansımaz, Aliexpress, Amazon, Ebay gibi sitelerden alınan ürünleri sorgulama için aşağıda ki siteleri kullanabilirsiniz.

  • http://www.17track.net/tr (En popüler site)
  • http://www.17postservice.com
  • http://intmail.183.com.cn/icc-itemstatusen.jjsp
  • http://track-chinapost.com
  • http://www.faspeed.com/
  • http://www.track-trace.com/post
  • http://track.yw56.com.cn/en-US/

Ürününüz yola çıktığı zaman yukarıda ki sitelerden ayrıntılı olarak takip edebilirsiniz. Sorgulama işlemi sadece ürün takip numarasını bilmeniz gerekiyor. Ürün takip numarasını ürünü aldığınız sitede hesabım bölümünden sparişlerim> spariş detaylarından ulaşabilirsiniz.

Orada hep kargo takip numarası hemde sorgulama yapabileceğiniz bir site verilir, ama sitenin dili çince veya başka bir dilde ise yukarıda verdiğimiz sitelerden sorgulama işlemini yapabilirsiniz.

Ürün Türkiye’ye geldiği zaman PTT’de  ayrıntılar görünmeye başlar.  PTT ‘nin resmi sitesinde ürünüzle ilgili tüm detaylara ulaşabilirsiniz. Eğer ürününüz gümrüğe takılırsa yine ayrıntılı gözükür ürün çıktığında yine bilgiler görünmekte ve bir ücret varsa sorgulama ekranında görünmektedir.

SSS

Kargom PTT’ye takıl Vergisini Ödersem Alabilir miyim?

Özellikle Yurtdışından gelen ürünlerde yasaklı ürün varsa gümrüğe takılır ve kargo göndericiye geri iade edilir. Vergisini ödeyemezsiniz. Bunun için ürü alırken bu tür ayrıntılara dikkat etmeniz gerekmekmektedir. Alıcının iade veya tekrar gönderim yapılması lazım.

Yurtdışında Telefon Getirebilirmiyim?

Yurtdışında elektronik eşya telefon ve bilgisayar gibi ürünleri getirtmek yasaktır. Gümrüğe takılırsa iade olmaz. Ama ailexpress ve diğer sitelerde genelde satıcılar ürünü gümrükten geçirmek için bir çok çeşitli yöntem uygulamaktadır. Bu yöntemlerden ile genelde ürünler gümrüğe takılmadan geçer. Bu işlemleri genelde satıcılar halletmektedir. Ürün alırken Türkiye’den kimse almışmı bakmanız gerekiyor.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.