TEB İnternet Bankacılığı Şifre Nasıl Alınır

0 620

TEB İnternet Bankacılığı  alanında oldukça gelişmiş bir bankadır. Teknolojinin böylesine geliştiği bir çağda internet bankacılığı gerçekten gerekliydi. Bizi acil zamanlarımızda hızlıca işlemlerimizi halledecek pozisyona getiren internet bankacılığı, müsait olmadığımız zamanlarda bile banka işlemlerimizi yapabileceğimiz güzel bir ortamı bize sunuyor.

TEB İnternet bankacılığı sayesinde gecikmekte olan faturalarınızı, kiralarınızı, başka bir hesaba para aktarma işlemlerinizi ve daha birçok internetten ödeme işlemlerinizi yapabilirsiniz. İnternet bankacılığından yapamayacağınız tek işlem para çekme işlemidir.

TEB İnternet Bankacılığı Şifre Almak için;

TEB İnternet bankacılığına başvurmak için yapmanız gereken şey TEB İnternet bankacılığı web sitesine girip ana sayfadan T.C kimlik numaranızı yazıp bir şifre oluşturduktan sonra sisteme giriş yapabilirsiniz. Ancak oluşturduğunuz şifrenin güvenilir olduğundan ya da şifrenizin yeterli olduğundan emin olun.

Oluşturacağınız şifrenin çok karakterli olmasına ve kimsenin tahmin edemeyeceği ama kolay hatırlayabileceğiniz bir şifre oluşturmanızda fayda var. İnternet bankacılığı şifrenizin bloke olmamasını istiyorsanız bunun için şifrenizi dikkatli yazmaya ve acele etmemeye özen göstermelisiniz. Şifreler, küçük/büyük harfe dikkat edilerek belirlendiğinden CAPS LOCK tuşunun açık olup olmadığını özellikle kontrol etmeniz konusunda sizi uyarır bu tarz şeylere dikkat etmenizi tavsiye ederiz.

İnternet bankacılığı şifre alma işlemlerinden hemen sonra sisteme giriş yaptığınızda TEB internet bankacılığı şifrenizi değiştirebilir, yeni bir şifre belirleyerek sisteme yeni şifrenizle giriş yapabilirsiniz. İnternet bankacılığı şifrenizi belirlerken herkesin tahmin edemeyeceği ifadeler kullanmanızı öneririz. Aksi takdirde şifreniz interneti yabancılar tarafından kolaylıkla elde edilebileceğini unutmayınız. İnternet şubesine giriş yaparken sanal klavye kullanmanız da güvenliğiniz açısından büyük önem arz eder.

Oluşturduktan sonra cepmatikten alacağınız kod ile ya da QR kodu sisteme giriş yapabilirsiniz. Fakat bazı önemli konular var ki bunlara çok dikkat etmelisiniz. Böylelikle hesabınız yabancıların eline geçebilir. Öncelikle şifrenizi üçüncü şahıslarla asla ama asla paylaşmayınız.

Sizden başka hiç kimse şifrenizi sizin kadar iyi koruyamaz ve şifreniz birden çok kişinin eline geçtiği zaman hesabınızda belli değişiklikler görebilirsiniz bu sizden kaynaklı olmasa da hesap sizin olduğu için etkilenen kişi siz olacaksınız. Eğer güzel bir şekilde toparlayacak olursak;

  • Şifreniz size özel olsun ve kısa olmasın
  • Şifrenizi kimsenin tahmin edemeyeceği bir şifre yapmanızda fayda var
  • Oluşturmakta olduğunuz şifreyi üçüncü şahıslarla asla ama asla paylaşmayın bu sizin zararınıza olur
  • Hiçbir banka ya da müşteri temsilcisi sizden internet bankacılığı şifrenizi istemez bu sebeple sakın şifrenizi sizi arayıp banka yetkilisi olduğunu söyleyen kişilere şifrenizi vermeyin
  • Her zaman tarayıcınızın en güncel sürümünü kullanın.
  • Düzenli olarak yani en az ayda bir diyebileceğimiz bir zaman zarfın da hesap hareketlerinizi ve bakiyenizi gözden geçirin. Şüpheli işlemleri derhal bankanıza bildirin.
  • İnternet sitesinin güvenlik sertifikası olup olmadığını kontrol edin.
  • İnternet bankacılığı sisteminden “Çıkış” veya “Logout” bağlantısına tıklayarak çıkın.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.