Türkiye’de ki Kamu Devlet Bankaları Hangileridir?

0 350

Türkiye’de bankacılık sektörünün şüphesiz lideri devlet bankaları olarak bilinmekte ve verdikleri hizmet ile de Türkiye’de ki en büyük bankalar arasında yerini almaktadır.

Devlet bankalarının vatandaşlar arasında ayrı bir yeri bulunmaktadır. Zira vatandaşlar yatırım yapacakları zaman devletin kalkınacağı ve Devlet bankasının büyüyeceği düşünerek yatırımlarını devlet bankalarına yapmak istemekte ayrıca devlet verdiği sosyal yardımlar, destekleme gibi ödemelerle öncülük ettiği için müşteri sayısı en fazla bankalar olmaktadır.

Ayrıca devlet bankalarının uygun kredi vermeleri ile bilinmektedir. Girişimcileri desteklemekte yine öncü bankalar Devlet bankaları olmakta, Ayrıca esnafa çok düşük faiz oranları ve kolay ödeme yöntemleri ile finansman sağlamada önemli bir rol oynamaktadır.  Biz 3 banka diyoruz Ancak katılım bankacılığını ve yatırım bankacılığını sayarsak sayı bir hayli artmaktadır.

Ziraat Bankası

Türkiye’nin en büyük bankası olan Ziraat Bankası bir devlet bankası olup Mevduat Bankası kategorisindedir. Yani Ziraat bankası ile bireysel, kobi, gibi hesaplar açabilir yatırım yapabilir ve bütün bankacılık işlemlerinizi yürütebilirsiniz.  Ziraat Bankası 1863 yılında kurulduğunu ifade edelim.  Türkiye’de 1726 şubesi bulunmaktadır.

Vakıflar Bankası

1954 yılında devlet tarafından kurulan ikinci banka olan Vakıflar Bankası mevduat bankaları arasında 6. büyük bankadır.  Bütün bankacılık işlemlerinin yanında, emeklilik, sigorta ve yatırım işlerini de yapmaktadır.  Toplam şube sayısı 900’dür.

Halk Bankası

Türkiye’de 3. büyük devlet bankası Halk Bankasıdır. Halk bankası özellikle esnaf kredilerinde, kobilerin geliştirilmesinde önemli rol oynayan bir bankadır. Son dönemlerde Katarlılara satılacağı ile ilgili iddialar yer alsa da öyle bir durum gerçekleşmedi ve devlet tarafından bu iddialar doğrulanmadı. Özel teşebbüslü bankalarla birlikte Halk bankası 7. büyük bankadır. Toplam şube sayısı 903’dür.

Ziraat Katılım Bankası

Hükümetin faizsiz bankacılık düzenlemeleri ile birlikte Ziraat Katılım bankası 2015 yılında faaliyete başladı. Ve ilk şube açılışını Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan tarafından gerçekleşen katılım bankası, hızlı olarak yatırımlarını devam ettirmekte ve en büyük özelliği katılım bankası yani faizsiz bankacılık sistemidir.

Vakıf Katılım Bankası

2015 yılında katılım bankacılığına bir diğer devlet bankası vakıfbankta yerini alarak faizsiz kazanç ve yatırım teşviklerine başladı.  Vakıf Katılım bankası yatırımlarını ve şubeleşme çalışmaları devam etmekte olup kısa süre içerisinde en büyük bankalar arasında yer alacaktır.

95%
İnceleme
  • Ziraat Bankası
  • Vakıfbank
  • Halkbank
  • Ziraat Katılım
  • Vakıf Katlım

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.