Yapı Kredi Hesap Açma ve Merak Edilen 8 Husus

17

Yapı Kredi Hesap Açma ve Merak Edilen 8 Husus – Ülkemizde gelişen teknolojik imkânlarla sayesinde bankaların müşterilerine sundukları vadesiz hesaplar aracılığıyla birçok bankacılık işlemini hızlı şekilde tamamlayabilmektedir.

Para transferlerinin hızlı ve basit bir şekilde yapılabileceği ve dilerseniz paranın hesap içerisinde tutulabildiği hesaplar içinde Yapı Kredi Bankası vadesiz hesapları da bulunmaktadır. EFT, havale gibi işlemlerin de yapılabildiğin bu hesaplar bankanın herhangi bir şubesi üzerinden yapılacak başvuru ile işleme alınır. Yapı Kredi hesap açma işlemini başlatmak için ayrıca internet bankacılığı ile de başvuru yapılabilmektedir.

Bankalardan hesap açma işlemi için 18 yaşını doldurmuş olma şartı vardır. Para transferleri, normal ya da internet alışverişi, birikim hesapları gibi pek çok amaca hizmet eden hesap başvurusunun onaylanmasının ardından kullanmaya başlayabilirsiniz.

Yapı Kredi’ta Hangi Mevduat Hesapları Mevcut?

Yapı Kredi müşterilerine birbirinden farklı amaçlara hizmet eden çok sayıda mevduat hesap türü ile hizmet veriyor. Yapı Kredi hesap açma işlemi sonrasında birlikte sahip olacağınız vadeli ya da vadesiz çok sayıda hesap çeşidi bulunmakta. Döviz işleri ile ilgilenen kullanıcılar için ‘5D Mevduat’ hizmetiyle birlikte altın üstünden yatırım yapacak müşterilere sunulan Altın Günleri ve Altın Mevduatı hesapları da kullanıcıların hizmetinde. Bunlara ek olarak sıralayabileceğimiz Vadesiz Mevduat, Vadeli Mevduat, e-mevduat, Esnek Vadeli Mevduat, Fonlu Mevduat, Konut Hesabı ve Çeyiz Hesabı da Yapı Kredi Bankasının vadeli ve vadesiz hesap türlerinden. Dilerseniz vadeli dilerseniz de Yapı Kredi vadesiz hesap açma işleminizin ardından siz de Yapı Kredi hesabı sahibi olabilirsiniz.

Yapı Kredi Hesabı Nasıl Açılır?

Yapı Kredi Bankasından vadeli mevduat hesabı ya da vadesiz mevduat hesabı  açmak istediğiniz zaman veya bir birikim hesabı sahibi olmak istediğinizde bütün bu hesap çeşitleri başvuru yapabilirsiniz.

Yapı Kredi vadeli hesap açma başvurusunu gerçekleştirebileceğiniz ilk adres Yapı Kredi Bankası şubeleridir. Açmak istediğiniz herhangi bir mevduat hesabı türü için size en yakın Yapı Kredi şubesine uğrayıp başvuru yapmanız yeterli olacaktır. Yapı Kredi yatırım hesabı açma yöntemi ise internet bankacılığı olarak belirlenmiştir. İnternet bankacılığı aracılığıyla mevduat hesap için başvuru yapabilirsiniz. Dilerseniz hesaplar hakkında detaylı bilgi ve koşullar üzerinde merak ettikleriniz için Yapı Kredi telefon bankacılığını da kullanabilirsiniz.

Bahsettiğimiz yöntemler olan Yapı Kredi şubeleri, telefon bankacılığı ya da internet/mobil şube ile döviz ya da altın hesaplarınızı hızlı ve kolay şekilde açabilirsiniz.

Hesap Açmak için Gereken Belgeler

Yapı ve Kredi Bankası mevduat hesapları açma yollarında da belirttiğimiz gibi Yapı Kredi hesap açma başvuruları için farklı yöntemler sunulmaktadır. Hesap açma imkanı yalnızca bireysel başvurularda değil, aynı zamanda tüzel kişilik başvurularında da mevcuttur. Bir mevduat hesabına sahip olmak için bireysel başvuru yapacaksanız ve bu amaçla bir Yapı Kredi şubesine başvurmayı planlıyorsanız nüfus cüzdanınızı başvuru esnasında yanınızda bulundurmanız gereklidir. Şubede dolduracağınız formun ardından başvurunuzun onaylanması halinde adınıza düzenlenecek banka kartınız da iki hafta içerisinde size ulaştırılacaktır. Yapı Kredi vadesiz hesap açma başvurunuzu tüzel kişiler ve kurumsal hesaplar olara kaçmayı planlıyorsanız bir takım şartlar vardır. Vakıf, Apartman ve Site Yönetimi gibi kuruluş başvuruları için başvuru formu haricinde gerekli belgeler hususunda Yapı ve Kredi Bankası şubelerinden bilgi alabilirsiniz.

Yapı Kredi Hesap  İşletim Ücreti 2017 Ne Kadar

Bankalar müşterilerinden hesap işletim ücreti olarak da bilinen bir takım kesintiler yapmaktadır. Hesabı olan kullanıcılardan kağıt, işlem vs masraflara karşılık olarak her yılın belirli zamanlarında kesintiler yapmaktadır. Çoğu banka 3 veya 6 aylık periyotlar ile müşterilerden hesap işletim ücreti olarak nitelenen aidat kesintisi yapmaktadır.

Bankalardan hesap açma karşılığı kesilen meblağlar bankadan bankaya değişiklik gösterirken, Yapı Kredi senede iki defa olarak 64,50 lira tutarında para kesintisi yapmaktadır. Yani senelik olarak 129 Türk Lirası bir tutar hesap işletim ücreti kesintisi söz konusudur.

180 gün süreyle işlem yapılmayan hareketsiz hesaplar ise hesap işlem ücretinden muaf tutulmaktadır.

Yapı Kredi Biriktiren Fon Hesabı

Yapı Kredi Bankası, çocuklarınız için “İlk Param” isimli bir Yapı Kredi biriktiren fon hesabı olanağı sunmaktadır. Bu fon  ile aileler şimdiden çocuklarının geleceğini düşünerek gelecekteki hayatlarını kolaylaştıracak birikimler yapabiliyorlar.

Her ay düzenli şekilde sizin belirlediğiniz periyotlarla çocuğunuz için birikim yapabilirsiniz. Yine Yapı Kredi Bankası birikim ürünleri arasında bulunan ‘kartopu’ hizmeti ile kendi belirleyeceğiniz sıklıkta yatırımlar yaparak para biriktirebilirsiniz. Bu ve benzer birikim hesapları dışında Yapı Kredi Bankası yatırım ve birikimini altın üzerinden yapmak isteyen kullanıcıları için de Yapı Kredi altın biriktiren hesabı hizmeti vermektedir.

Yapı Kredi Altın Hesap Açma yatırım yapma

Bankanın müşterileri için hazırladığı hizmetlerden biri olan Yapı Kredi altın hesabı son derece güvenli şekilde ve gram bazında altın satın almanıza yarayan vadesiz bir mevduat hesabıdır.  Yapı Kredi altın hesabı Yapı ve Kredi Bankası şubelerinden açılabildiği gibi bankanın mobil ya da internet şubelerinden de yapılabilmektedir. Altın hesapta kur değerleri 1 gram için belirlidir.

En az 1 Lira karşılığı kadar gram bazında altın işlemleri gerçekleştirebilirsiniz. Yapı Kredi Altın Hesabı ile az gramajlı, eski tarihli ya da düşük ayarlı altın risklerinden korunursunuz. İşçilik maliyeti gibi masraflar da tasarruf edebileceğiniz bir başka masraftır. Bankadan açacağınız Vadesiz Altın Hesabınıza, Yapı Kredi şubeleri dışında günün her saati internet ve mobil internet bankacılığı ile erişim sağlayabilirsiniz.

Buna ek olarak altın hesabınızı kredi kartınız ya da banka kartınıza tanımlatmak suretiyle alım, satım ve havale işlemlerinizi Bankamatikler kanalı ile de yapabilirsiniz.

Yapı Kredi Diğer Mevduat Hesapları

Yapı Kredi Bankası müşterilerine vadeli veya vadesiz olmak üzere çok sayıda mevduat hesabı türü ile hizmet sunmaktadır. Yapı Kredi biriktiren hesabı ya da döviz ile birikim yapılabilen hesapların yanı sıra Yapı Kredi Altın Hesap gibi diğer mevduat hesapları da bulunmaktadır.

Yapı Kredi dönüşümlü mevduat hesabı çeşitlerinin de içinde olduğu hesaplar; altın birikim hesabı olan ‘Altın Hesabı’na ek olarak Döviz işleri ile ilgilenen müşterilere hizmet eden ‘5D Mevduat’ hesabı da müşterilerin hizmetindedir. Ayrıca listeleyebileceğimiz Vadesiz Mevduat, Vadeli Mevduat, e-mevduat, Esnek Vadeli Mevduat, Fonlu Mevduat, Konut Hesabı ve Çeyiz Hesabı gibi mevduat ve birikim hesapları da Yapı ve Kredi Bankasının müşterilerine vadeli ve vadesiz hesap çeşitlerinden.

Yapı Kredi Mevduat Hesabını Kapatma İşlemi

Yapı  Kredi Bankasından açmış olduğunuz her türlü vadeli ya da vadesiz hesapların kapatılması için izleyebileceğiniz yöntemden de bahsedelim.  Hesabınızın kapatılması için herhangi bir Yapı Kredi Bank şubesine giderek hesabınızın kapatılması talimatı verip dilekçe ile başvuruda bulunmanız gerekiyor. Hesap kapatma talimatı ile birlikte vereceğiniz dilekçeye ek olarak şube yetkilileri sizden, elektrik, doğal gaz veya su faturası talep edebilir. Hazırlıksız olmamak adına bu belgelerden bir tanesini yanınızda bulundurmanızda yarar var.

Yapı Kredi hesap açma işlemleri ve detaylarından bahsettiğimiz yazımızı sonlandırırken bahsetmek istediğimiz son bir konu var. Konuyla ilgili çıkan kanunlar kapsamında, 180 gün işlem yapılmamış hesaplardan para kesintisi yapılmaması gerekiyor. Yine de banka müşterilerinin mağdur olmaması için kullanmadıkları hesapları kapatmalarını öneriyoruz.

 

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.