Yeni Başlayanlar için Yatırım Yaparak Para Kazanma Rehberi!

0 165

Yeni Başlayanlar için Yatırım Yaparak Para Kazanma Rehberi – İnternetin gelişmesi  ile artık bilgiye ulaşmak çok kolay.  İnternetin gelişmesi  yeni bir pazarı da ortaya çıkardı. Online yatırımcılık, Yazılımcılar artık yatırımcılar için özel yazılımlar geliştirerek kullanıcılara sunuyor. Kullanıcıların da oldukça işini rahatlatan yazılımlar sayesinden online olarak  uygulamalar ile mobil, tablet cihazlara yüklenen uygulamalarla işiniz daha da kolaylaşmaktadır.

Yazılımdan kazanan tabi yazılımcılardır ve yazılımı kullanmayı bilen kişiler, İnternet ortamında yatırıma acemi olanlar için öğrenilecek çok şey var. Bu makalemizde yeni  yatırım yapmaya karar verenler için rehber niteliğinden bir yazı hazırladık.

 

Farklı Yatırımlara Yönelin!

Hisse senetleri  tahvil gibi yatırımlar her zaman var oldu ve var olacak. Ancak sunduğu yüksek riskten dolayı acemiler genelde bu riskli yatırımlarda başarılı olamıyor. Bunun yerine ilk başta fonlara yönelebilirsiniz. Örneğin emeklilik fonları, Hisse senedi ağırlıklı yatırım fonlar vb yüzlerce fon bulunmaktadır. Fonları  satın almak için bankalarda bir hesabınızın olması yeterli olacaktır.

  • Fon seçimi yaparken dikkat etmeniz gereken bir kaç husus var tabi ki!
  • Yatırım Vadeniz nedir? Kısa mı yoksa uzun vadeli bir yatırım mı yapmak istiyorsunuz?
  • Ne kadar yatırım yapacaksınız paranızın miktarı
  • Ne kadar risk almak istiyorsunuz? Unutmayın ki riskin yüksek olduğu yerde kazanç ve zarar da yüksektir.
  • Para Piyasalarını ne kadar iyi biliyorsunuz

Yatırım yapmadan önce yukarıda ki sorulara cevap verin. Cevaplarınıza göre bir fon bulun ve yatırıma başlayın.

Bir Broker Seçin!

Broker yani yatırımcı komisyonu, bu kişiler sizlere hangi alanlarda yatırım yapmanızı hangi ürünü almanızı gerektiğini söyleyen profesyonel kişilerdir. Bu kişiler komisyonla çalışıyor. Belli bir komisyon oranı ile sizi rehberlik yapar. Türkiye’de kişisel yatırımcı komisyoncularını bulmak oldukça zordur. Dünya’da büyük bir pazar olan yatırım danışmanlığı Türkiye’de büyük yatırım firmaları aracı kuruluşları  tarafından kurumsal olarak yapılmaktadır.

E-Brokerlık, online mecraları kullanarak alıcı ve satıcı arasında köprü oluşturmak, yani internet üzerinden aracılık yapmaktır. Örneğin, Türkiye’de bulunan bir tekstil fabrikası ile Almanya’da bir ithalatçının ticaret yapmasını sağlayıp, aradan komisyon almak e-brokerlık oluyor.

 

Broker seçerken aşağıda ki kriterlere dikkat etmeniz gerekiyor

  • Broker kimlerle çalışıyor? Kurumsal bir firmamıdır?
  • Yatırım aracını oranları doğru veriyor mu?

Piyasaları Yakından Takip Edin

Bir yatırım aracına yatırım yapacaksınız? Bu yatırım aracı ile ilgili hangi bilgilere sahipsiniz. Örneğin Türkiye’de bu yıl hava şartlarından dolayı pamuk üretimi oldukça az olacaktır. Bunu güncel haberlerde ekonomi günlüklerinden ve çevre gözlemlerinizden görebilirsiniz. Bir örnek vermek gerekirse Pakistan 2015 yılından yaşanan olumsuz hava koşullarından ve sel baskınlarından dolayı pamuk üretimi ciddi bir hasar gördü. Bu demek oluyor ki 2015 yılında pamuk fiyatları yükselecektir. Bunun nedeni arzın talebi karşılayamamasıdır.

Dünya’da pamuk hasadından sonra mevcut ürünler ihtiyacı karşılamayınca Pamuk fiyatları büyük bir artış gösterdi. Eğer siz habere yatırımcı gözüyle bakmış olsaydınız ve gidip pamuğa yatırım yapsaydınız büyük bir kar elde edebilirdiniz.

Yatırım Vadesini Yatırım yapmadan belirleyin!

Yatırım yapacaksınız, Yatırım aracını seçtiniz. Ama yatırım yapmadan önce ne kadar bir zaman yatırım yapacağınızı mutlaka belirleyin ve hedefinize ulaşın. yukarıda ki pamuk yatırımını baz alırsak, Pamuğun fiyatı 8-10 ayda yükselecek. Pakistan pamuk üretiminde bir daralma olacak ama bu daralma ne zaman etkisini gösterecek. Hasata yakın yani 3-4 ay varsa yatırımınızı bu vadeye göre belirlemeniz gerekmektedir.

Yatırım yaparken internetten dolaşan spekülasyona, yorumlara kesinlikle kulak asmamanızı tavsiye ederim.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.