Ziraat Bankası Hesap Açma ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

20

Ziraat Bankası Hesap Açma ve Dikkat Edilmesi Gerekenler – 1863 yılında kurulmuş olan ve ülkemizin en köklü finans kurumlarından bir tanesi olan Ziraat Bankası, geniş şube ağı ve pratik uygulamaları ile müşterilerine hizmet etmeyi sürdürmektedir. Banka hesabı açmanızla beraber size verilecek olan kartınızı bütün dünyada MAESTRO ve ELECTRON logosuna sahip bankamatiklerde kullanabilir ve kartınızla her yerde alışveriş yapabilirsiniz

Bugünlerde çoğu kişi alışveriş yapmak, paralarını yatırmak veya çekmek gibi işleri için vadeli ya da vadesiz banka hesapları ve kartlarını kullanıyor. Türkiye’de de 18 yaşını dolduran her vatandaş bir banka hesap sahibi olabilir ve karta sahip olabilir. Bankalardan hesap açma işlemini gerçekleştirmek için bu makalemizde bahsedebileceğimiz gerekli belge ve koşullara sahip olmanız halinde siz de Ziraat Bankasının mevduat hesaplarından birine sahip olabilir ve Ziraat bank kartı alabilirsiniz. Ziraat Bankası hesap açma niyetinde olan kişiler için bankanın hesap ile birlikte sunduğu diğer hizmet ve avantajlardan da söz edeceğiz.

Ziraat Bankası’nda Hangi Mevduat Hesapları Mevcut?

Türkiye’nin en büyük bankalarından biri olan Ziraat Bankası, bankanın müşterilerine farklı özellikleri olan mevduat hesaplarıyla hizmet vermektedir. Ziraat Bankası hesap açma işlemi sonrasında edinebileceğiniz vadeli ya da vadesiz çok sayıda hesap çeşidi bulunuyor. Ziraat Bankası vadesiz hesap açma ya da vadeli seçenekler için seçebileceğiniz diğer mevduat hesap çeşitleri ise; Vadeli Türk Lirası Mevduat Hesabı ile Vadesiz Türk Lirası Mevduat hesapları olarak göze çarpmaktadır.  Bu hesap çeşitleri ve bu her birinin getireceği avantajlardan söz edeceğimiz makalemizde sizler de yatırım planınıza en uygun vadeli ve vadesiz olarak açabileceğiniz mevduat hesabı çeşidi hakkında karar verebilirsiniz.

Ziraat Bankası Hesabı Nasıl Açılır?

Ziraat Bankasına bağlı olarak herhangi bir bireysel vadeli mevduat hesabı, vadesiz mevduat hesabı veya birikim hesabı açtırmayı düşünüyorsanız bankanın mevduat hesap çeşitleri için başvuru yapmanız gerekmektedir. Ziraat Bankası vadeli hesap açma başvurusunda bulunabileceğiniz ilk adres olarak Ziraat Bankası şubelerine gidebilirsiniz. Bir mevduat sahibi olmak için Ziraat Bankası şubelerine giderek başvurunuzu iletmeniz yeterlidir. 18 yaşını doldurarak reşit olmuş herkesin başvurabileceği banka hesaplarından almak istiyorsanız başvuru için tek seçenek Ziraat Bankası şubeleri değil.

Arzu ederseniz internet bankacılığı ile veya telefon ve mobil bankacılık hizmeti aracılığıyla da Ziraat Bankası yatırım hesabı açma başvurunuzu yapabilirsiniz. Başvuru için gereken formları doldurduktan sonda, başvurunuz olumlu sonuçlandığında adınıza hazırlanacak kart en geç iki hafta içerisinde adresinize gönderilecektir.

Hesap Açmak için Gereken Belgeler

 

Ziraat Bankası ile hesap açarken uygulanabilecek yöntemlerde de anlattığımız üzere Ziraat Bankası hesap açma başvurusu yapmak için farklı seçenekler bulunmaktadır. Hesap açma imkanı yalnızca bireysel başvuruları için değil, tüzel kişi başvuruları için de mümkün ve kolaydır. Bir banka hesabına başvuru yapmak istiyorsanız ve bu işlem için direkt olarak bir Ziraat Bankası şubesine gitmeyi düşünüyorsanız kimliğinizi başvuru için bulundurmalısınız. Banka yetkililerinin bilgilerinizi doldurmanız için vereceği formu doldurmanızın ardından başvurunuzu tamamlayabilirsiniz. İsminize hazırlanacak banka kartı en geç 15 gün içinde size ulaşmış olacaktır. Ziraat Bankası vadesiz hesap açma işlemini tamamladıktan sonra eğer isterseniz bir biriktim ya da altın hesabı sahibi de olabilirsiniz. Veya yabancı para birimleri ile yatırımınızı yapma olanağı sunan ve şartlarınıza uygun mevduat hesaplarından birini de tercih edebilirsiniz. Ayrıca ticari banka hesabı başvurusu yapacaksanız, kimlik ve doldurulacak forma ek olarak imza sirküleriyle ticari sicil belgesi de yanınızda olmalıdır.

Ziraat Bankası Hesap İşletim  Ücreti 2017

Pek çok banka hesap işletim ücreti olarak da bildiğimiz ve vadesiz hesaplardan kesilen para olarak da atanılmayabileceğimiz tahsiller yapmaktadır. Bankalar kağıt, işlem gibi masraflara karşılığı her yılın belli periyotlarında bir takım kesintiler yapmaktadırlar. Bankalar genel olarak 3 ceya 6 aylık dönemlerle hesap işletim ücreti tahsil etmeyi tercih etmektedirler. Bankalardan hesap açma sonrasında kullanımın karşılığı olarak kesilen para tutarı her bankada farklı olmaktadır ve Ziraat Bankası hesap işletim ücretlerini yılda 80 Türk Lirası olarak tahsil etmektedir.

Ziraat Bankası Biriktiren Hesap 


   Eğer para biriktirme konusunda güçlük çekiyorsanız ve para biriktirebilmek için bir iyi bir yol arıyorsanız sizler için Ziraat Bankası biriktiren hesabı etkili bir yöntem olabilir. Birikimli mevduat hesabı olarak tanımlanmış olan hesabın açılma tarihi esnasında geçerli faiz oranları kullanılmaktadır ve o senelik dönemin sonuna kadar ürün adına ilan edilmiş olan faiz oranı hesabınızda işletilir. Ödemeler müşterilerin talebine göre aylık ya da üç aylık olacak şekilde düzenlenebilir. Bu ödemelerin aksatılması halinde hesap bakiyesi vadesiz mevduat hesabına transfer edilir ve birikim hesabı kapatılır. Eğer vadesi gelmeden hesaptan para çekerseniz yine hesap kapatılarak kalan bakiye vadesiz hesabınıza aktarılır. Para biriktirmek adına tercih edilebilecek bir başka olarak Ziraat Bankası altın biriktiren hesabı da tercih edebilirsiniz.

Ziraat Bankası Altın Hesabı açma

Birikim yapmayı planlayan müşterilerin tercihi olan Biriken Vadesiz Altın Mevduat Hesabı veya bir başka deyişle Ziraat Bankası altın hesabı ile birikiminizi altın olarak da değerlendirebilirsiniz. Altın hesap ile bir yandan birikiminizi altın mevduatında yaparken diğer taraftan da talebinize göre ve sizin belirlediğiniz vadelerde altın birikimi yapabilirsiniz. Ziraat Bankası altın hesabı hizmeti kapsamında satın aldığınız kayıtlı altın tutarı, 1000/1000 saflıktadır. Altın hesabınızın açılma sürecinde veya yapacağınız olası alım satımlarda işlemlerinde fiziki altın ile ödeme yapılmamaktadır. Ödeme takviminize siz karar verebilirsiniz ve belirleyeceğiniz dönemlerde (günlük, haftalık, aylık ya da üç aylık olabilir) bir ödeme düzeni izleyebilirsiniz. Dilerseniz direkt kendi oluşturacağınız bir takvim ile de ödeme planı yapabilirsiniz.

Ziraat Bankası Diğer Mevduat Hesapları

Ülkemizin banka sektöründeki öncülerinden biri olan Ziraat Bankası müşterileri için çok sayıda vadeli ya da vadesiz mevduat hesabı türü ile hizmet vermektedir. Ziraat Bankası biriktiren hesabı veya döviz hesaplarının dışında altın hesap gibi pek çok mevduat hesabı hizmeti mevcuttur. Ziraat Bankası dönüşümlü mevduat hesabı çeşitlerinin de içinde bulunduğu bu hesaplar; altın biriktirmek isteyenlerin tercihi ‘Altın Vakti’, ‘Biriken Vadesiz Altın Mevduat Hesabı’ ile ‘Vadeli Altın Mevduat Hesabı’ ve Vadesiz Altın Mevduat Hesaplarına ilave olarak döviz ile birikim yapmayı planlayanlar için Vadeli Yabancı Para Mevduat Hesabı ve Vadesiz Yabancı Para Mevduat Hesabı gibi alternatifler bulunmaktadır. Türk lirası ile yatırım ve birikim yapmak, vadeli veya vadesiz bir hesap açmak isterseniz Ziraat Bankası siz müşterilere Vadesiz Türk Lirası Mevduat Hesabı ya da Vadeli Türk Lirası Mevduat Hesabı gibi ekstra alternatiflerle de hizmet vermektedir.

Ziraat Bankası Mevduat Hesabını Kapatma İşlemi

Ziraat bankası mevzuat hesabınızı kapatmak istiyorsanız Ziraat bankası şubelerini ziyaret ederek kapatma talimatı verebilirsiniz.  Kapatma talimatı verdiğiniz şubeye hesap kapatma işlemi için dilekçe vererek başvuruda bulunmanız gerekmektedir. Hesap kapatma dilekçesi dışında banka yetkilileri sizden nüfus cüzdanı, elektrik faturası veya doğal gaz – su faturaları da isteyebilir. Ziraat Bankası hesap açma ve hesap detaylarından bahsettiğimiz yazımızı sonlandırırken hesap kapatma işlemlerinde bu belgeleri bulundurmanızı da tavsiye ederiz.

Bunları da beğenebilirsin Yazarın diğer kitapları

Cevap bırakın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.